Elastín

Nerozpustný skleroprotein s výraznými elastickými vlastnosťami. V tele sa vyskytuje v cievach, šľachách, väzivách a tiež v koži a slúži na posilňovanie ich pružnosti

Elastín je proteín, ktorý sa v tele nachádza v spojivových tkanivách, jeho hlavnou vlasnosťou je elasticita. Vďaka nej sa telesné tkanivá môžu vracať do pôvodného tvaru potom, čo sa sťahujú alebo rozťahujú. Práve preto sa často obrazne prirovnáva ku gumičke.
 
V organizme sa elastín vyskytuje v cievnych stenách, v pľúcach, črevách a samozrejme v koži. Napríklad krvné cievy sa priechodom "pumpujúcej" krvi rozťahujú a sťahujú, ako sa plnia a vyprázdňujú. Ak sa štipnete , koža sa tiež vráti do pôvodnému tvaru. To všetko je možné vďaka elastínu.
 

Elastín s vekom ubúda

Čo sa týka pleti, má vlastný podporný systém, ktorý je tvorený elastínom, kolagénom a dvoma bielkovinami, ktoré udržujú pleť pevnú a vypnutú. Počas spánku produkuje organizmus rastový hormón, ktorý napomáha obnoviť hladiny kolagénu a elastínu.
 
Hladina elastínu sa v koži s rastúcim vekom prirodzene znižuje  a v prípade poškodenia pokožky slnečným žiarením, pleť získava akoby "papierový" vzhľad a objavujú sa na nej trvalé vrásky a ryhy.