Probiotiká vám pomôžu zbaviť sa akné. Musíte si ich však dať, nielen na jedlo či pitie, ale rovno aj na pleť

Probiotiká vám pomôžu zbaviť sa akné. Musíte si ich však dať, nielen na jedlo či pitie, ale rovno aj na pleť

Odborníci vzývajú probiotiká už roky kvôli pozitívnemu účinku na črevnú mikroflóru, či už vo forme výživových doplnkov alebo ich konzumáciou napríklad v podobe kefíru či kombuchy. Pre ešte lepšie výsledky však teraz dermatológovia a kozmetičky odporúčajú aplikáciu probiotík priamo na pokožku.

Probiotiká ovplyvňujú zdravie a vzhľad pokožky. Napríklad zápalové procesy, ktoré spôsobujú akné či ružovku, možno zmierniť ich konzumáciou. Stabilizujú totiž črevnú stenu a obmedzujú rast mikroorganizmov, ktoré môžu byť pôvodcami zápalu. Vďaka tomu, že redukujú zápal aj výskyt škodlivých baktérií, probiotiká podporujú čistotu pleti, znižujú suchosť a aj vďaka tomu pôsobia proti známkam jej starnutia.
 
Ich topická aplikácia navyše redukuje precitlivenosť pleti a začervenanie, a tým pádom zlepšuje vzhľad jemných liniek a vrások. Okrem toho probiotiká pôsobia priamo proti baktériám, ktoré sídlia v mazových žľazách, spôsobujú pupienky a obmedzujú ich aktivitu.
 

Probiotiká a prebiotiká - je to to isté?

Vedľa probiotík však existuje ešte označenie prebiotiká. Jedná sa o to isté? Na to existuje jednoduchá odpoveď - nejedná.
 
  • Probiotiká sú svojho druhu živými priateľskými baktériami, ktoré sa prirodzene nachádzajú v jedlách a výživových doplnkoch. Tieto kmene baktérií sú podobné tým, ktoré ovplyvňujú naše črevo. Ich zahrnutím do stravy podporujete zdravie čriev.
  • Prebiotiká sú neživé zložky potravy ako fruktooligosacharidy (FOS) a galaktooligosacharidy (GOS), ktoré sa prirodzene nachádzajú v mnohých potravinách, ako sú artičoky, cibuľa, bobule, meď, ovsené vločky, koreň sladkého drievka alebo sirup z jakonu. Skonzumované prebiotiká putujú do hrubého čreva a tu "vyživujú" probiotiká. Tu vďaka tomu prekvitajú, čím potláčajú množenie patogénnych kmeňov baktérií. Jednoducho povedané, prebiotiká vyživujú a podporujú rast probiotík.
probiotiká
 
Ale, aby sme sa vrátili k starostlivosti o pleť, najčastejšie topicky aplikovanou látkou využívanou ako prebiotikum je inulín, získavaný z koreňa sladkého drievka a alfa-glukánu z cukrovej trstiny. Rovnako tak, ako prebiotiá pôsobia v čreve, pôsobia tieto dve zmieňované látky ako výživa prospešných baktérií na povrchu kože. Podporujú regeneráciu priateľských baktérií a ich množenie, zatiaľ čo tie škodlivé udržujú pod kontrolou, aby došlo k obnoveniu bakteriálnej rovnováhy kože.
 
Vyskúšajte hydratačný krém Balance Moisturiser & Glycolic Acid Activator  s obsahom probiotík, niacínamidu a ďalších účinných látok!
 

Môžu probiotiká skutočne zlepšiť stav akné?

Keď príde na zdravie čriev, nevyvážená mikroflóra môže viesť k podráždeniu a zápalu, ktoré sa môžu prejaviť aj na zdraví pleti a akné. Dobré baktérie, ktoré žijú na povrchu kože, sú kľúčom k udržaniu problémov ako je ekzém, ružovka, akné a  lupienka pod kontrolou.
 
Zdravý človek so silným imunitným systémom a vyváženou črevnou mikroflórou má schopnosť udržať patogény ( "zlé" baktérie) na uzde. V opačnom prípade sa sama pleť patogénom nemôže brániť.
 

Aj baktérie pomáhajú

V pleti sa nachádzajú dobré aj zlé baktérie. Donedávna sa vedci zaoberali predovšetkým vplyvom črevnej mikroflóry na celý organizmus, teraz sa však zaoberajú aj jej vplyvom na kožu. Existuje tisíce druhov baktérií žijúcich na ľudskej koži. Špecifickým druhom ako je Propionibacterium acnes sa darí špeciálne na oblastiach ako je tvár, hlava či chrbát a naopak v iných špecifických oblastiach sa nevyskytujú. P. acnes sa tak vyhýba suchším plochám, ako sú stehná či predlaktia. Práve to vedcov viedlo k názoru, že je P. acnes príčinou zápalového akné. Súčasný výskum však náhľad na P. acnes kompletne zmenil.
 
Pre zdravú a čistú pleť by sa totiž P. acnes z pleti nemala vôbec odstraňovať. Existuje totiž mnoho jej kmeňov a zďaleka nie všetky pleti škodia. V skutočnosti práve naopak niektoré kmene napomáhajú akné odstrániť. Počas výskumu vedci zistili, že dva unikátne kmene "negatívne" P. acnes sú prítomné asi u jednej pätiny osôb postihnutých akné, ale u osôb s čistou pleťou sa vôbec nevyskytujú. Ďalší kmeň P. acnes sa však prirodzene vyskytuje u ľudí s čistou pleťou a nebol nájdený na kožu postihnutou akné!
 

Kľúčom k zdravej pleti bez zápalových prejavov, medzi ktoré zaraďujeme aj akné, je prítomnosť "dobrých" baktérií!

Z tohto zistenia vyplýva, že pleť postihnutá akné nielen, že obsahuje "zlé" kmene P. acnes, ale chýbajú jej tie zdravé, ktoré naopak regulujú vznik zápalu a množenie kožných baktérií.
 
Práve preto často pri liečbe akné nijako nepomáha užívanie antibiotík, ktoré pleť zbav ako "zlých", tak "dobrých" kmeňov P. acnes. Zo začiatku býva síce liečba účinná, ale akné sa potom často vráti v ešte horšej intenzite. Toto akné je navyše zložitejšie liečiť, pretože sa stáva voči účinku antibiotík rezistentné.
 

Podporí "dobré" baktérie

Nadmerný rast baktérií hrá kľúčovú rolu vo formovaní akné. To sa objavuje v prípade chronického vnútorného zápalu, ktorý spôsobuje oxidáciu kožného mazu. Výsledkom je nadmerná produkcia keratínu a hyperkeratóza, pre ktorú sú typické upchaté póry, ktoré umožňujú množenie baktérií a následne spôsobia zápal prejavujúci sa vznikom "vyrážky".
 
Topická aplikácia probiotík môže zlepšiť stav pokožky tým, že tieto "dobré" baktérie pleti dodá, stimuluje ich aktivitu a navyše pôsobí proti baktériám, ktoré spôsobujú akné.
 

3 hlavné účinky topicky aplikovaných probiotík:

  • Upokojenie
  • Ochrana
  • Antimikrobiálny účinok

S článkom súvisia tieto produkty:

BALANCE MOISTURISER & GLYCOLIC ACID ACTIVATOR
Hľadáte matujúci denný hydratačný krém s veľmi ľahkou textúrou bez obsahu olejov? BALANCE MOISTURISER
100% vegan
V tehotenstve a pri dojčení
61 €
Na sklade - ihneď posielame
Staršie články:
Najlepšie spôsoby, ako sa zbaviť čiernych kruhov pod očami. Nadobro!
Problémy s pleťou19.10.2016

Najlepšie spôsoby, ako sa zbaviť čiernych kruhov pod očami. Nadobro!

Tmavé kruhy pod očami môžu mať mnoho príčin, od dedičnosti cez alergiu až po zlú životosprávu alebo nedostatok spánku.

Poznáte najčastejšie príčiny „dospelého akné“?
Problémy s pleťou14.10.2016

Poznáte najčastejšie príčiny „dospelého akné“?

Akné bohužial nie je z ďaleka záležitosť len puberťákov a môže sa objaviť i vo vyššom veku. Preto je vhodné poznať jeho najčastejšie spúšťače.

Prečo vám cukor prirába vrásky?
Problémy s pleťou12.10.2016

Prečo vám cukor prirába vrásky?

Slovo glykácia možno ešte nepoznáte. Ale vedzte, že s tým, aká pozornosť sa tomuto fenoménu začína venovať, sa s ním zoznámite čoskoro. A jej následky možno nevedomky vnímate na svojej koži už teraz!

Rozšírené póry a čierne bodky: Zbavte sa ich definitívne!
Problémy s pleťou28.8.2016

Rozšírené póry a čierne bodky: Zbavte sa ich definitívne!

Medzi najčastejšie problémy s pleťou, ktorých sa dá len veľmi ťažko zbaviť, patria tzv. "čierne bodky" (komedóny) a rozšírené póry. Stopercentne ich odstrániť, tak to nie je vôbec jednoduché. Hoci už možno máte pocit, že ste skúsili všetko a ony stále nemiznú, nevešajte hlavu! Rozšírené póry je možné redukovať, ale je potrebné produkty používať pravidelne a dlhodobo, aby bolo zlepšenie vidieť.

Vyskúšali sme a do hĺbky otestovali najlepšie produkty proti nadmernej pigmentácii!
Problémy s pleťou24.8.2016

Vyskúšali sme a do hĺbky otestovali najlepšie produkty proti nadmernej pigmentácii!

Pigmentácia a farebné nerovnosti, to sú dva problémy s pleťou, ktorými trpí mnoho žien. Okrem toho, že opticky zvyšujú vek, a to podľa jednej zo štúdií až dokonca o dvadsať rokov, sú dôvodom zníženého sebavedomia. A pritom je možné sa hyperpigmentácie zbaviť!