Nenasýtené mastné kyseliny

Kľúčová súčasť ľudskej výživy

Nenasýtené mastné kyseliny obsahujú jednu alebo viac dvojitých či trojitých uhlíkových väzieb v uhlíkovom reťazci. Podľa toho, koľko uhlíkových väzieb sa v reťazci vyskytuje, ich rozdeľujeme do troch skupín, mononenasýtené mastné kyseliny s jednou väzbou, polynenasýtené mastné kyseliny s dvoma a viacerými väzbami a acetylénové mastné kyseliny s jednou alebo viacerými trojnými väzbami.

Nenasýtené mastné kyseliny sú dôležitou zložkou ľudskej stravy, pozitívne ovplyvňujú kardiovaskulárnu sústavu, podporujú ochranu a správne fungovanie kĺbov a nervovej sústavy a optimálnu obranyschopnosť. Ich dostatok je kľúčový pre správny vývin nervovej sústavy u detí, ale aj jej kvalitné starnutie u dospelých.

Mononenasýtené mastné kyseliny

Existuje viac ako 100 druhov mononenasýtených mastných kyselín, nevyskytujú sa však príliš často. Najbežnejšou z nich je omega-9 nenasýtená mastná kyselina, kyselina olejová, ktorá utvára asi 70% extra panenského olivového oleja.

Polynenasýtené mastné kyseliny

Polynenasýtené mastné kyseliny sa rozdeľujú na tri skupiny podľa toho, kde sa nachádzajú ich dvojité väzby. Najdôležitejšími zástupcovia sú omega-3 a omega-6 nenasýtené mastné kyseliny, ktoré je nevyhnutné pravidelne zaraďovať do stravy, aby ich mal organizmus dostatok pre svoje správne fungovanie, pretože patria medzi esenciálne mastné kyseliny, teda také, ktoré si organizmus sám nedokáže syntetizovať. Označenie omega-3 a omega-6 je dané polohou poslednej dvojitej väzby v reťazci.

Zo stravy prijímame predovšetkým omega-6 mastnú kyselinu linolovú a omega-3 mastnú kyselinu alfa-linolénovú, pre organizmus prospešný je ale aj príjem ďalších omega-3 mastných kyselín EPA a DHA, ktorých hlavným zdrojom sú morské ryby. Ich príjem prináša benefity osobám bez kardiovaskulárnej záťaže, pre tých s ochorením srdca a ciev sa odporúča príjem týchto mastných kyselín dvoj- až štvornásobne navýšiť.

Acetylénového mastné kyseliny

Acetylénového mastné kyseliny sa len zriedka kedy prirodzene vyskytujú v lipidoch, medzi ich zdroje patria niektoré typy machov a olejov.