Niacínamid

Amid kyseliny nikotínovej, inak tiež nikotínamid

Tento vo vode rozpustný vitamín je súčasťou vitamínov skupiny B. Kyselina nikotínová alebo niacín sa na niacínamid premieňa.
 
Čo sa týka využitia niacínamidu v medicíne, často sa pre svoj protizápalový účinok využíva na liečbu akné. Niacínamid preukázal schopnosť blokovať zápalové procesy jodidov, o ktorých je známe, že spôsobujú rozvoj zápalového akné. Niacínamid býva hlavnou ingredienciou orálne konzumovaných liekov proti akné.
 
Niacínamid sa však tiež využíva ako zložka topicky aplikovaných produktov, a to v 4% až 5% koncentrácii. Zvyšuje biosyntézu ceramidov v ľudských keranocytoch a zlepšuje priepustnosť epidermálnej permeabilnej bariéry.
 
Orálna konzumácia niacinamidu je podľa odborníkov účinná taktiež ako prevencia aktinickej keratózy. V súčasnosti sa skúma vplyv niacínamidu ako prevencie rozvoja rakovinového bujnenia v koži.
 
V stopovom množstve nájdeme niacínamid v mäse, rybách, orechoch a hubách, rovnako ako v niektorých druhoch zeleniny. Niektoré krajiny dokonca umelo obohacujú o niacínamid vybrané potraviny.