Retinol

Forma vitamínu A, vitamín A1

Retinol je čistá forma vitamínu A. Dôležitý vplyv má nie len na pleť, ale na celý organizmus.  Určite si pamätáte, že vám rodičia hovorili, nech jete veľa mrkvičky, aby ste dobre videli. Vitamín A je totiž nevyhnutný pre dobrý zrak. Okrem toho pozitívne ovplyvňuje vývoj buniek a ich kvalitu v slizniciach, kostiach a podporujte tvorbu krvi. Tiež má dobrý vplyv na reprodukčnú sústavu - je potrebný ako pre tvorbu spermií a vajíčok, tak pre správny vývoj plodu. Navyše bolo preukázané, že bráni niektorým typom nádorového bujnenia.
Nás však zaujímajú predovšetkým jeho kozmetické vlastnosti. Retinol bráni starnutiu pleti vďaka tomu, že podporuje tvorbu kolagénu a elastínu v pleti, navyše podporuje obnovu buniek pokožky. Pri jeho pravidelnom používaní potom dochádza k zlepšeniu textúry pleti a spevnenie jej kontúr. Redukuje výskyt pigmentových škvŕn a pokožke zaisťuje dostatočnú hydratáciu. Často sa využíva proti akné, ktorého prejavy dokáže eliminovať. Avšak pozor, po jeho aplikácii je potrebné pleť chrániť prostriedkami s SPF faktorom pred slnečným žiarením.
V kozmetických prípravkoch sa väčšinou využíva skôr ester vitamínu A a kyseliny palmitovej, tzv. Retinyl palmitát, ktorý je výrazne stabilnejší. Až pri aplikácii na pleť a následnom vstrebaní sa zmení v retinol.
Retinol objavil v roku 1913 americký biochemik Elmer McCollum. Trvalo to, ale takmer sedemdesiat rokov, než si retinol našiel cestu do kozmetických prípravkov. 
V prírodnej forme ho nájdeme v oleji z rybej pečene, vo vajciach, syroch alebo v mäsu.