Voľné radikály

Ako sa v poslednej dobe ukazuje, voľné radikály sú pravdepodobne najväčšou záhubou pre nás i pre život na Zemi celkovo

Sú to práve voľné radikály, ktoré stoja na počiatku mnohých vážnych ochorení vrátane nádorových, srdcovocievnych, pľúcnych a taktiež imunitných. Okrem toho sa podieľajú na urýchlení starnutia organizmu.
 
Ak sa na voľný radikál pozrieme z chemického hľadiska, jedná sa o časticu, ktorej chýba jeden elektrón. Preto sú volné radikály chemicky nestabilné a snažia sa chýbajúce elektróny získať. Počas tohto procesu "ukradne" elektrón z najbližšej častice. Z nej sa však v tom okažiku stáva tiež voľný radikál, ktorý sa opäť snaží získať svoj chýbajúce elektrón. Počas tejto reťazovej reakcie dochádza v organizme k poškodzovaniu bunkových štruktúr, membrán, proteínov a ďalších prvkov, ale predovšetkým sa menia dedičné bielkoviny DNA. Dochádza k oslabeniu imunitného systému a zrýchleniu starnutia buniek, poťažmo chátrania celého ľudského organizmu. Preto je potrebné urobiť prehnanej aktivite voľných radikálov stopku antioxidantmi!
 
Aby sme nepôsobili zaujato, treba spomenúť aj nesporné pozitívne účinky voľných radikálov na organizmus. V imunitnom systéme napomáhajú pri eliminácii rôznych vírusov a baktérií. Ich nebezpečenstvo spočíva v tom, keď sa ich v organizme objaví nadmerné množstvo.