Prečítajte si: Najčastejšie dôvody, prečo vypadávajú vlasy

Prečítajte si: Najčastejšie dôvody, prečo vypadávajú vlasy
Rubrika: Starostlivosť o vlasy 25.11.2016
tlač

Dôvodov, prečo vlasy vypadávajú, je mnoho. Vplyv majú rôzne ochorenia, hormóny, ale aj zlá strava či starostlivosť.

Vlasy a chlpy rastú všade na ľudskej koži okrem dlaní a chodidiel, mnoho vlasov a chĺpkov je však tak jemných, že pôsobia takmer neviditeľne. Vlasové vlákno tvorí bielkovina keratín, ktorá je produkovaná vo vlasových vačkoch vo vrchnej vrstve kože.
 
Ako folikuly produkujú nové vlasové bunky, staré bunky sa posúvajú von skrz kožu rýchlosťou asi 15 centimetrov za rok. Vlas, ktorý vidíme, je v skutočnosti vlákno odumretých buniek keratínu.
 
Dospelý človek má na hlave priemerne 100 000 až 150 000 vlasov a každý deň ich asi 100 vypadne. Preto nie je potrebné v pár vlasoch, ktoré vám uviaznu pri česaní na hrebeni, vidieť hneď katastrofu! A asi 90 vlasov na hlave sa vždy v jeden moment nachádza v rastovej fáze. Každý vlasový folikul má svoj životný cyklus, na ktorý má vplyv vek, zdravotný stav a široké rozpätie ďalších faktorov.
 
staroslitvosť o vlasy
 

Životný cyklus vlasu sa delí do troch fáz:

 • Anagénna - aktívny rast vlasu trvajúci od dvoch do šiestich rokov
 • Katagénna - prechodná fáza, ktorá trvá od dvoch do troch týždňov
 • Telogénna - oddychová fáza trvajúca od dvoch do troch mesiacov, na konci ktorej vlas vypadne, je nahradený novým vlasom a vlasový cyklus začína znovu od začiatku
 
S vyšším vekom, ako ľudia starnú, sa rýchlosť rastu vlasov spomaľuje.
 

Navyše vypadávanie vlasov môže mať príčinu v týchto stavoch:

 • Involučná alopécia je prirodzený stav, keď sa vlasy starnutím stenčujú. Viac vlasov zároveň prechádza do telogénnej fázy, a zvyšné vlasy sú kratšie a je ich menej.
 • Androgénna alopécie je geneticky podmienený stav, ktorý môže postihovať mužov aj ženy. U mužov sa nazýva mužské plešatenie (male pattern baldness) a objaviť sa môže už v období puberty alebo okolo dvadsiateho roku života. Typické sú pre ňho ustupujúce línie vlasov a postupné miznutie vlasov od koruny a prednej línie. Ženy postihuje ženské plešatenie (female pattern baldness) zvyčajne až okolo štyridsiateho roku veku a je pre neho typická strata vlasov na celom skalpe, pričom najviac je úbytok vlasov pozorovateľný na korune hlavy.
 
Typy plešatenia: Androgénna alopécia čiže striktne mužská záležitosť. Alebo nie? Typy plešatenia: Androgénna alopécia čiže striktne mužská záležitosť. Alebo nie? Androgénna alopécia je zodpovedná za viac ako 95% problémov, ktoré riešia muži s plešatením. Dámy tento problém väčšinou našťastie riešiť nemusia, hoci sa nájdu (bohužiaľ) aj výnimky.
 
 • Alopécia areata sa zvyčajne objavuje náhle a má za následok vznik lyzín, najmä u detí a mladých dospelých. Vyvinúť sa môže dokonca aj v alopéciu totalis, teda kompletnú stratu vlasov. U 90% osôb postihnutých alopéciou areata však dochádza počas niekoľkých rokov k zlepšeniu stavu a opätovnému návratu vlasov.
Typy plešatenia: Alopecia areata alebo keď váš vlastný imunitný systém napadá vlasy Typy plešatenia: Alopecia areata alebo keď váš vlastný imunitný systém napadá vlasy Druhov plešatenia poznáme hneď niekoľko. Niekedy sú na vine pohlavné bunky, inokedy stres a inokedy zase vlastný imunitný systém. Aby ste dôvodom, prečo vám padajú (alebo v budúcnosti môžu vypadať) vlasy, dostatočne porozumeli, rozhodli sme sa vás prostredníctvom nášho Magazínu krásy zoznámiť s rôznymi typmi plešatenia.
 
 • Alopécia universalis spôsobuje stratu všetkého telesného ochlpenia, vrátane obočia, rias a pubického ochlpenia.
 • Trichotillománia sa najčastejšie objavuje u detí a je následkom psychologickej poruchy. Dieťa si v jej prípade samo vytrháva vlasy.
 • Telogénne efluvium je dočasná strata vlasov spôsobená zmenami v rastovom cykle vlasu. Dôjde k nej, keď zároveň vstúpi veľký počet vlasov do telogénnej fázy, čo má za následok ich vypadávanie a stratu objemu účesu.
Typy plešatenia: Telogénne efluvium spôsobuje šok a stres. Takže radšej relaxujte! Typy plešatenia: Telogénne efluvium spôsobuje šok a stres. Takže radšej relaxujte! Efluvium je strata vlasov, ktorú definuje neprirodzený vývoj rastového cyklu vlasu. Rozlišujeme dva druhy: - telogénny - anagénny. My sa dnes zamieriame na ten telogénny druh.
 
 • Jazviaca alopécia má za následok trvalú stratu vlasov. Zápalové ochorenia kože a ďalšie kožné problémy často spôsobujú jazvy, ktoré znižujú alebo úplne bránia schopnosti vlasu regenerovať. Vinníkmi môžu byť aj žehličky na vlasy a príliš tesný cop.
Typy plešatenia: Za jazviaciu alopéciu môže zápal. Zbaviť sa ho však nie je vôbec ľahké Typy plešatenia: Za jazviaciu alopéciu môže zápal. Zbaviť sa ho však nie je vôbec ľahké Jazviacia alopécia (cicatricial alopecia) je skupina ochorení prejavujúcich sa stratou vlasov. Diagnostikovaná je zhruba u troch percent pacientov, ktorí riešia problém plešatenia so svojimi lekármi. Jedná sa o nepríjemnú záležitosť, ktorá postihuje ako mužov, tak ženy, a to bez rozdielu veku.
 
Zamedziť padaniu a stenšovaniu vlasov môžete používaním vlasových produktov radu Renokin, ktorá obsahuje šampón proti padaniu vlasov Renokin, kondicionér pre revitalizácie vlasov Renokin a sérum proti vypadávaniu vlasov Renokin.
 
Pelo Baum sérum Pelo Baum sérum Zastavte konečne vypadávanie vlasov a získajte opäť husté vlasy, po ktorých túžite. Peptidy, prírodné výťažky a vitamíny v sére Pelo Baum spoločne s technológiou nanokapslí udržujú vlasovú časť hlavy zdravú a vlasom poskytujú dostatok kľúčových živín. Vlasy vďaka tomu prestávajú vypadávať, šedivieť, a naopak začínajú opätovne rásť v tej najlepšej kvalite.
 

Čo spôsobuje vypadávanie vlasov?

Lekári si nie sú stále istí, prečo sú niektoré vlasové folikuly programované ku kratšiemu životnému cyklu ako iné. Každopádne ale vieme, aké faktory sa na vypadávaní vlasov podieľajú:

 • Hormóny, najmä abnormálna hladina androgénov (mužské pohlavné hormóny produkované mužmi i ženami)
 • Gény od otca aj matky môžu ovplyvňovať predispozície k mužskému či ženskému plešateniu
 • Stres, choroby a pôrod môžu mať za následok dočasnú stratu vlasov, rovnako ako mikroorganizmy môžu spôsobiť typ plešatenia zvaný dermatofytóza
 • Chemoterapia, lieky na riedenie krvi, beta-blokátory na kontrolu krvného tlaku aj hormonálna antikoncepcia a ďalšie lieky môžu mať za následok dočasnú stratu vlasov
 • Popáleniny, zranenia a laserové žiarenie môžu tiež vyústiť v dočasnú stratu vlasov, pričom sa normálny rast vlasov obnoví po zahojení zranení. Nesmie sa však vytvoriť jazva, v tom prípade už vlasy z oblasti nikdy nevyrastú
 • Autoimunitné ochorenia môžu spôsobovať alopéciu areata, pri ktorej imunitný systém z neznámeho dôvodu napáda vlasové folikuly. U väčšiny ľudí vlasy dorastajú späť, hoci môžu byť dočasne veľmi jemné a svetlejšej farby, než sa ich pevnosť a farba úplne vráti
 • Kozmetické procedúry ako príliš časté umývanie vlasov zle zvolenými produkty, trvalá, odfarbovanie a farbenie vlasov sa môže podieľať na celkovom stenšení vlasov, pretože ich oslabuje a robí náchylnejšie k lámaniu. Rovnako tak pevne utiahnuté copy či používanie kulmy môžu vlasy poškodiť a lámať. K plešateniu však z týchto dôvodov našťastie zvyčajne nedochádza. Vo väčšine prípadov vlasy dorastú normálne, ak sa vyhnete pôvodcom problému. Veľmi výrazné poškodenie však môže spôsobiť vznik permanentných lysinek.
 • Príliš veľa slnka môže spôsobiť zvýšenú lámavosť a rozštiepené konečky vlasov. Najčastejšie sa tento problém objavuje u osôb s blond či sivými vlasmi. Okrem toho v prípade už chýbajúcich vlasov môže dôjsť k výraznému spáleniu vlasovej časti hlavy
 • Zdravotné komplikácie ako ochorenie štítnej žľazy, lupus, diabetes, nedostatok železa, poruchy príjmu potravy a anémia môžu byť príčinou straty vlasov. Vo väčšine prípadov, ak sa lieči zdravotný stav, dochádza aj k zlepšeniu stavu vlasov
 • Nevyvážená strava s nedostatkom bielkovín alebo extrémne nízkym príjmom kalórií môže spôsobiť dočasné vypadávanie vlasov.
 
Výživu a všetky potrebné živiny dodá vlasom výživový doplnok BEAUTIFUL HAIR by Brandeis Clinic.
Akcia: BEAUTIFUL HAIR by Brandeis Clinic (Expirácia: 02 / 2020) Akcia: BEAUTIFUL HAIR by Brandeis Clinic (Expirácia: 02 / 2020) Padajú vám vlasy alebo sa vám zdajú unavené a akoby bez života? Na vine môže byť nedostatok niektorých vitamínov a minerálov. Vyskúšajte unikátny doplnok Beautiful Hair By Brandeis Clinic.
Koniec článku