Trápi vás padanie vlasov? Vyskúšajte kolagén

Trápi vás padanie vlasov? Vyskúšajte kolagén
Rubrika: Starostlivosť o vlasy 16.06.2018
tlač

Kolagén je aminokyselina, o ktorej sa všeobecne vie, že pôsobia blahodarne na kvalitu pleti i zdravie kĺbov. Vedeli ste ale, že môže podporiť rast a obmedziť padanie vlasov?

Kolagén je najhojnejšie sa vyskytujúci bielkovina v tele. Táto aminokyselina s dlhým reťazcom sa skladá zo štyroch samostatných aminokyselín, a to prolínu, glycínu, arginínu a hydroxyprolínu.

Kolagén na kĺby predovšetkým

Nezastupiteľnú úlohu hrá v obnove telesných buniek a je zodpovedný za silu a pružnosť kĺbov, šliach, väzov a kostí, dôležitý je pre správne fungovanie a zdravie očí, kože, vnútorných orgánov, ale aj pre nechty a tiež vlasy.

Schopnosť organizmu produkovať kolagén sa ale znižuje a asi od dovŕšenia tridsiateho roku veku ho v tele postupne ubúda. Výsledkom sú vrásky, šedivenie vlasov a oslabenie kĺbov, kostí i ďalších tkanív v tele.

Ako súvisí kolagén so šedivením vlasov?

Jeho dostatočná hladina v tele napomáha zachovať kvalitné štruktúru vlasových folikul. Práve vo vlasových folikuloch je produkovaný pigment, ktorý určuje farbu vlasov. Ak nie sú folikuly adekvátne vyživené a zdravé, objavujú sa šediny a vypadávanie vlasov.

Vitamín C dôležitý pre syntézu kolagénu

Aby ste "dorovnali" ubúdajúce množstvo kolagénu, mali by ste ho pravidelne zaradiť do stravy, napríklad v podobe poriadneho vývaru z hovädzieho mäsa a kostí, alebo v podobe doplnkov stravy. Myslieť by ste však mali na to, že konzumácia kolagénu automaticky nenavýši obsah kolagénu v tele, ale podporí jeho produkciu. K tomu, aby jeho syntéza prebiehala tak, ako má, je ale popri kolagéne nutná aj dostatočná hladina vitamínu C.

Ak teda zvolíte cestu potravinovú, nezabudnite si k vývaru dať aj pohár vody s citrónom alebo napríklad brokolicu, karotku či červené ovocie, ktoré obsahuje veľké množstvo vitamínu C. V prípade doplnkov stravy s kolagénom by ste si mali preštudovať zloženie a uistiť sa, že popri kolagéne obsahujú aj "céčko", ako v prípade DIAMOND COLLAGEN + HA by Brandeis Clinic, v ktorom navyše nájdete aj kyselinu hyalurónovú.

DIAMOND COLLAGEN + HA by Brandeis Clinic DIAMOND COLLAGEN + HA by Brandeis Clinic Chcete, aby bola vaša pleť vypnutá a bez vrások? "Poďte" na to tentokrát cez správnu výživu s prírodným výživovým doplnkom, ktorý vašej pokožke dodá poriadnu dávku kolagénu, kyseliny hyalurónovej a vitamínu C, a účinne tak podporí vaše snahy o omladenie.

Voľné radikály môžu poškodiť vlasy

Kolagén podporuje zdravie a hustotu vlasov na dvoch frontoch - stimuluje ako ich rast, tak aj regeneráciu. V organizme pôsobí antioxidačne a inhibuje produkciu voľných radikálov. Ich syntéza prebieha v tele úplne prirodzene a je výsledkom rozličných metabolických procesov.

Voľné radikály sú však okrem iného zodpovedné za poškodzovanie vlasových folikul, čo môže viesť až k vypadávaniu vlasov. Dostatok kolagénu vo vlasovej časti hlavy naopak posilňuje vlasové folikuly a zlepšuje rast vlasov. Kolagén navyše pridáva vlasom aj na objeme, pretože zväčšuje priemer každého jednotlivého vlasu.

Kolagén tiež zlepšuje stav rozštiepených končekov, ktoré posilňuje, a vhodný je na lámavé, krehké vlasy.

Ako na šedivé vlasy?

Pokiaľ chcete včas zakročiť proti vzniku šedín, vedľa kolagénu by ste sa mali zamerať aj na príjem ďalších živín, predovšetkým vitamínov B5, B12, C, E a kyseliny listovej.

Čo ďalšie kolagén dokáže?

Podporí zdravie srdca a ciev

Zlepšuje krvný obeh tým, že posilňuje krvné cievy a prepožičiava im pružnosť. Podporou krvného obehu sa zlepšuje aj transport živín krvou, a tým pádom aj zdravie pleti. Pozitívny vplyv na cievy a žily sa podpisuje aj na zdraví kardiovaskulárnej sústavy.

Stimuluje regeneráciu pleti

Podporuje hojenie pleti, pretože napomáha regenerácii a obnove spojivových tkanív. Výsledkom sú silnejšie svaly, zdravá koža a kĺby. Posilňuje tiež kĺby, svaly, chrupavky a väzy. Stimuluje regeneráciu svalovej hmoty a nielen športovcom napomáha urýchliť hojenie poranení.

Úľava od artrózy

Uľaviť môže aj od negatívnych symptómov artrózy, zápalového ochorenia postihujúceho kĺby. Artróza obmedzuje pohyb a spôsobuje bolesti kĺbov v rukách, pažiach, ramenách, kolenách i bedrách. Užívanie kolagénu pritom môže tieto bolesti redukovať. Príjem kolagénu môže dokonca navýšiť opätovný rast kĺbových chrupaviek.

Poradí si s celulitídou

Kolagén môže zlepšiť vzhľad celulitídy, ktorá vzniká, keď tukové tkanivo vystupuje skrz štruktúru kože až do jej vrchných vrstiev, a na jej povrchu sa potom objavujú typické jamky. Pretože doplnky stravy s kolagénom obnovujú jeho hladinu v tele, napomáhajú regenerácii štruktúr, ktoré sú príčinou celulitídy, a spevňujú pleť.

Kolagén proti vráskam

Kolagén môžete užívať i proti vráskam. Tie sa objavujú v lokalitách, kde sa koža najviac pravidelne pohybuje, teda v oblasti kĺbov, pier alebo na čele a v okolí očí. Vrásky, jemné linky a ďalšie nedostatky starnúcej pleti ťažia z príjmu kolagénu najviac, opäť vďaka podpore regeneračných procesov v koži, ktorú kolagén spevňuje.

Pre lepšie trávenie

Kolagén zlepšuje tiež trávenie a podporuje zdravie tráviaceho traktu. Aj tu stimuluje regeneráciu, konkrétne výsteliek čriev a ďalších orgánov, čím zlepšuje absorpciu živín, a v čreve tiež obmedzuje zápalové procesy.

Koniec článku