Je organická "bio" kozmetika bezpečná?

Je organická "bio" kozmetika bezpečná?
Rubrika: Štúdie a odborné články 11.07.2014
tlač

Často dostávame otázky, či sú NewGel+E silikónový gél na jazvy a NewGel+ silikónové náplasti na jazvy organické, rsp. "bio" - ako je to dnes v móde nazývať. Je to skvelá otázka, pretože vieme, že našich zákazníkov zaujíma bezpečnosť zložiek. Ale...!

Je dôležité uvedomiť si, že ak má byť produkt považovaný za organický, musí obsahovať poľnohospodárske alebo rastlinné prísady. NewGel+E silikónový gél na jazvy a NewGel+ silikónové náplaste na jazvy neobsahujú žiadne rastlinné produkty, a preto sa ani nenazývajú organickými. Ostatné silikónové gély a náplaste na trhu taktiež nie sú organické.

Majte na pamäti, že aj jedovatý brečtan rastie divoko u vás v parku a pravdepodobne sa dá kvalifikovať ako "organická" látka, ale nebudete si ho preto predsa mazať po tvári! Organické totiž neznamená bezpečnejšie. Mnoho rastlinných produktov je alergénnych a toxických - peľ, arzén, bolehlav, atď. FDA (Food and Drug Association) na túto tému odkazuje na svojich internetových stránkach:

Je kozmetika s organickými zložkami bezpečnejšia než tá s prísadami z iných zdrojov?

Nie. Zdroj zložky neurčuje jej bezpečnosť. Napríklad, mnoho rastlín, či už sú alebo nie sú organicky pestované, obsahujú látky, ktoré môžu byť toxické alebo alergénne.

Na liečbu háklivých, čerstvých jaziev by bol najlepší produkt, ktorý dosahuje výborné výsledky s minimálnym podráždením alebo poškodením. Silikón je zlatý štandard pre liečbu jaziev po viac ako 30 rokov, a to presne z tohto dôvodu, že prináša najefektívnejšie výsledky v liečbe jaziev a nespôsobuje žiadne alebo len minimálne podráždenie.

Výhody silikónu:

  • Nízka toxicita
  • Vysoko biokompatibilný
  • Nízka chemická reaktivita
  • Nepodporuje mikrobiologický rast
  • Vysoká priepustnosť plynu
  • Bioinert - nepôsobí chemicky s telom a v žiadnom prípade sa v tele nerozpúšťa ani nemetabolizuje

Okrem funkcií uvedených vyššie, je dobré tiež vedieť, že silikónové molekuly sú príliš veľké, aby prenikli cez bunkové membrány alebo prešli cez kožu do krvných ciev. Preto nemôže gél nijak vstúpiť do krvného obehu ani do ďalších častí tela, alebo spôsobiť akékoľvek systémové problémy. Klinické štúdie, ktoré testujú naše silikónové náplaste na kožu preukázali, že silikón nepreniká do kože.

Silikónová liečba jazvy pôsobí ako ďalšia vrstva kože, čo umožňuje zjazvenému tkanivu fungovať ako normálna koža, zvyšuje jej hydratáciu a znižuje nadmernú stratu vlhkosti, ktorá môže vyvolať zvýšenú tvorbu jaziev. Neexistuje žiadna chemická reakcia alebo absorpcia silikónu, ktorá toto spôsobí. Gél výhradne len posilňuje schopnosť kože fungovať normálne. To je dôvod, prečo sú NewGel+E silikónový gél a NewGel+ silikónové  náplaste najbezpečnejšou a najlepšou liečbou jaziev dostupnou na trhu.

Koniec článku