7 dôvodov, prečo by ste mali užívať výživové doplnky

7 dôvodov, prečo by ste mali užívať výživové doplnky

Jednou z najčastejších mystifikácií je, že by človek mal všetky dôležité živiny získavať zo stravy. Pretože podľa mnohých je samozrejme lepšie jesť čerstvé jedlo, než do seba "pchať" tabletky. Ale je tomu naozaj tak? Precitaj si hlavné dôvody, prečo je vhodné užívať výživové doplnky!

1. Konzumujete bežnú stravu

Ruku na srdce, kto dokáže denne zjesť päť porcií ovocia a zeleniny? Takmer nikto, že áno? V súčasnosti už dokonca niektorí lekári zastávajú názor, že by skonzumovaných porcií ovocia a zeleniny malo byť nie päť, ale dokonca osem, aby bol organizmus zásobený živinami v dostatočnej miere.
 
K tomu je však potrebné konzumovať aj mäso, prípadne mliečne výrobky, celozrnné produkty, tu a tam zaradiť strukoviny, orechy a semená ... Nijako si netrúfame hodnotiť vaše stravovacie návyky, avšak dodržiavať dennodenne zdravú stravu s vysokým obsahom živín je náročné ako na čas, tak na peňaženku. A bohužiaľ stále nemáte istotu, že ste všetky dôležité látky získali v dostatočnej miere, pretože ...
 

2. Pôda je vyčerpaná

Zlé zaobchádzanie poľnohospodárov s pôdou ju bohužiaľ priebežne pripravuje o živiny. Ak sa rastliny pestujú opakovane na rovnakom mieste, pôda stráca živiny rýchlejšie, než je ich stratu schopná nahrádzať. Za nejaký čas z nej potom rastliny nemôžu získať dostatok živín pre svoj rast. Umelé hnojivá síce dodajú rastlinám dostatok živín, aby prežili a vydržali až do zberu, však potom ich už nie je dosť, aby takáto rastlina podporila zdravie človeka.
 
Rastliny dnes obsahujú až o 75% menej živín, než v minulosti!
 
Ďalším problémom je to, že sa mnoho rastlín a plodov žne ešte nezrelých, prípadne bývajú po zbere uchovávané v nevhodných podmienkach až po dobu niekoľkých týždňov. Tým sa obsah dôležitých látok ešte znižuje.
 
Väčšina moderných odrôd ovocia a zeleniny sú navyše vyšľachtené tak, aby mali vyšší obsah cukru, než živín. Výsledkom je, že mnoho bežných druhov ovocia a zeleniny má umelým spôsobom zvýšený obsah fruktózy a cukru, a nižší obsah vitamínov a minerálov. Navyše keď takto ochudobnené plody a rastliny konzumujú zvieratá, aj oni sú v podstate podvyživené. Štúdia vykonaná vo Veľkej Británii naznačuje, že v posledných rokoch napríklad klesol obsah medi o 90% v mliečnych produktoch, o 55% v mäse a o 76% v zelenine.
 
Bojujte proti starnutiu organizmu a dodajte svojmu telu všetky živiny, ktoré potrebuje s YOUNG4EVER by Brandeis Clinic!
 

3. A rovnaký problém je s vodou

Vodu tiež postihuje podobný problém a v dôsledku moderných spôsobov spracovania v nej klesá obsah minerálov. Veľký rozdiel je medzi balenou vodou a kohútikovou, pričom prekvapivo máva oveľa lepšie hodnoty voda z kohútiku.
 
Vodné filtre z vody extrahujú dôležité minerály ako je horčík. Voda pritom bola pre človeka zdrojom horčíka od nepamäti. Jeho nedostatok môže popri všeobecne známym svalovým kŕčom spôsobiť aj chronickú únavu, psychické problémy či obličkové kamene. Jeho dostatok je kľúčový pre zachovanie zdravej kardiovaskulárne aj nervovej sústavy!
 

4. Držíte nízkokalorickú diétu, ktorá je bohužiaľ aj "nízkoživinová"

Dlhodobé hladovanie, za čo možno diétu v podstate považovať, je pre organizmus nezdravé. Konzumáciou nižšieho množstva kalórií totiž logicky skonzumujete aj menšie množstvo živín. Človek je od prírody "navrhnutý" tak, aby mohol konzumovať veľké množstvo kalórií a nepriberal. V momente, kedy začne jesť menej, ľahko sa môže stať podvyživeným. Podvýživa sa však môe objaviť aj v prípade konzumácie nekvalitných potravín. Potom je potrebné pre dostatočný príjem živín jesť naopak viac. Kvalita jedla je dôležitá!
 
U populárnych diét zvyčajne chýba dostatočný príjem väčšiny z 27 dôležitých mikronutrientov. Ak sa teda snažíte chudnúť a držíte napríklad populárnu Atkinsovu diétu, diétu na zníženie krvného tlaku, diétu Best Life (prísna trojfázová diéta, ktorá zahŕňa veľkú fyzickú aktivitu) či plážovú diétu, máte s istotou živín nedostatok. Rovnako ale na organizmus pôsobia aj ďalšie diéty!
 
Živočíšna strava býva zvyčajne bohatšia ako na kalórie, tak na živiny, práve preto bývala primárnym zdrojom kalórií v časoch raného vývoja človeka. Moderným trendom je redukovať konzumáciu živočíšnej stravy. Aj kvôli tomu dochádza k nižšej konzumácii živín. Zelenina ošetrovaná pesticídami má navyše nižší obsah fenolov ako zelenina organická. Polyfenoly sa totiž v rastline produkujú ako obrana pred hmyzom a patogénmi. Ak teda nie je dôvod, prečo by sa pred nimi mala rastlina sama brániť, polyfenoly teda prestáva produkovať.
 

5. Konzumujete mäso zo zvierat kŕmených obilninami a konvenčné mliečne produkty

V porovnaní s mäsom zvierat živiacich sa trávou má mäso obilninami kŕmeného hovädzieho dobytku nižší obsah antioxidantov, mikronutrientov, mastných kyselín, minerálov a vitamínov. Ak je dobytok kŕmený obilninami, ktoré nie sú ich prirodzenou stravou, stáva sa podvyživeným. V prípade konzumácie potom bývajú zdrojom toxínov, ktoré ešte viac zvyšujú požiadavky organizmu na živiny. Obdobná je situácia u rýb a morských plodov z fariem.
 
Toxínov vás zbaví DETOX by Brandeis Clinic!
 

6. Absorpcia živín sa znižuje s vekom

Deti potrebujú viac živín, aby podporili svoj vývoj a rast. Starší ľudia zase potrebujú príjem živín zvýšiť v dôsledku ich zníženej absorpcie. Navyše vo vyššom veku ľudia zvyčajne začínajú užívať viac liekov, ktoré môžu absorpciu živín ešte viac znižovať.
 

7. Tiež cvičenie zvyšuje dopyt po živinách

Športovci zvyčajne považujú za kľúč k dlhovekosti dostatok pohybovej aktivity. Často to bývajú práve oni, kto konzumáciu výživových doplnkov démonizujú. Našťastie už sa situácia začína obracať a mnohí už vedia, že je to práve naopak a že výživové doplnky napomôžu zlepšiť ako výkon, tak kvalitu života. Cvičenie, ktoré pravidelne "vypotrebováva zásoby energie", spotrebuje v dôsledku produkcie energie a regenerácie tiež zásoby živín. Výsledkom je, že športovci sú ešte viac ohrození nedostatkom živín.
 
Myšlienka získať všetky potrebné látky z jedla je v teórii skvelá, avšak reálne nie celkom uskutočniteľná. Vyčerpná voda a pôda, toxíny z jedla i životného prostredia, znížená absorpcia, pesticídy a ďalšie môžu byť príčinou nedostatku živín. Je samozrejme vhodné snažiť sa o vyváženú stravu s dostatkom vitamínov a minerálov, však istotu, že prijímate naozaj všetky potrebné živiny, získate iba konzumáciou výživových doplnkov.
 
Športovci by mali myslieť na svoje kĺby. Ich ochranu a hladký pohyb podporí DIAMOND COLLAGEN + HA by Brandeis Clinic.
 
Staršie články:
Ste stále unavená? Poznáme najčastejšie príčiny nadmernej únavy
Zdravý život6.8.2016

Ste stále unavená? Poznáme najčastejšie príčiny nadmernej únavy

Nedostatok energie často nebýva spôsobené len nabitým diárom, ale niečím úplne iným. Čítajte ďalej, aké sú možné dôvody vašej únavy a ako proti nim bojovať!

Látky v opaľovacích krémoch spôsobujú rakovinu ...
Zdravý život1.8.2016

Látky v opaľovacích krémoch spôsobujú rakovinu ...

Potrebujem vitamín D ... Z opaľovacieho krému mám akné ... A akú výhovorku používate vy, aby ste sa nemuseli mazať krémom s SPF faktorom?

Ginkgo biloba pomáha pri toľkých ťažkostiach, že ich ani nespočítáte!
Zdravý život31.7.2016

Ginkgo biloba pomáha pri toľkých ťažkostiach, že ich ani nespočítáte!

Ginko dvojlaločné je starobylý strom, ktorý sa vývojovo takmer nezmenil po 200 miliónov rokov. Ide v podstate o živú fosíliu!

Zbavte sa nežiaducich chĺpkov. Aké metódy ich spoľahlivo odstránia?
Zdravý život30.7.2016

Zbavte sa nežiaducich chĺpkov. Aké metódy ich spoľahlivo odstránia?

Epilácia či depilácia je pravidelnou povinnosťou väčšiny žien a len málo z nich na odstránenie chĺpkov rezignuje. Preto sme sa rozhodli pre vás pripraviť veľký súpis všetkých možností, ako s nežiadúcim ochlpením zatočiť. Na chĺpok sa pozrieme metódam vhodným na tvár, intímne partie a celé telo. Vyrážame na cestu za hladkou, jemnou pokožkou.

Ako súvisí vysoký cholesterol a akné? Za všetkým hľadajte vitamíny z B-komplexu
Zdravý život29.7.2016

Ako súvisí vysoký cholesterol a akné? Za všetkým hľadajte vitamíny z B-komplexu

Vitamíny zo skupiny B sú dôležité pre mnoho telesných funkcií. Konzumácia výživových doplnkov s obsahom týchto vitamínov zaručí ich dostatočnú hladinu v organizme. Ich nedostatok totiž dokáže okrem iného poriadne zhoršiť pleť, vlasy aj nechty. Napríklad vitamín B3 zlepšuje uzamykanie vlhkosti vo vrchných vrstvách pleti, a jeho nedostatok tým pádom vedie k vzniku suchej pleti, dermatitídy a akné.