9 tipov na bezpečné opaľovanie, čo sa vám budú ešte toto leto hodiť

9 tipov na bezpečné opaľovanie, čo sa vám budú ešte toto leto hodiť
Rubrika: Zdravý život 03.08.2015
tlač

Aj keď priznávame, že hneď prvá informácia nie je zrovna najšťastnejšia. Na úvod je totiž potrebné zdôrazniť, že žiadna 100% ochrana proti slnečným lúčom neexistuje. Bohužiaľ ...

Ničmenej, samozrejme existujú možnosti, ako sa pred slnkom efektívne chrániť. Nasledujte naše jednoduché tipy a vaše opaľovanie bude bezpečnejšie, než kedykoľvek predtým. Ideme na to!
 
1. Krém s ochranným faktorom aplikujte, keď ste nahí. No vážne, aj pod plavky, aj pod oblečenie. A po aplikácii prípravku počkajte dostatočne opalovaniedlho (ideálne dvadsať minút), aby sa mohol vstrebať a neotreli ste ho do toho, čo si na seba oblečiete. Navyše takto minimalizujete riziko, že sa spálite okolo miest, kde plavky končia. Ano, tým máme na mysli bedrá, boky a tú časť chrbta u zapínania vrchného dielu od plaviek. Kto na sebe mal niekedy dvojdielne plavky, určite vie, čo máme na mysli. Au!
 
2. Keď už sme spomenuli, že sa máte natrieť krémom aj pod oblečenie, asi by vás zaujímalo prečo. Dôvod je jasný - slnečné žiarenie oblečením krásne prejde. A keďže má priemerné tričko ochranu porovnateľnú s faktorom SPF 7, spáliť sa môžete pokojne aj cez oblečenie.
 
3. Peeling je váš kamoš. Pravidelná exfoliácia zabezpečí, že pleť lepšie absorbuje ochranné prípravky.
 
4. Keď sa opaľujete niekde pri vode, kde je zábava v plnom prúde, nie je divu, že sa stane, že zabudnete pravidelne opakovať aplikácii prípravku s SPF. Nastavte si preto na mobile upozornenie každé dve hodiny, ktoré vám pripomenie, že je najvyšší čas sa znova namazať. Pretože na fľaštičke krému propagovaná "celodenná ochrana" je fakt len marketingové spojenie.
opalovanie
 
5. Nešetrite na sebe. Množstvo krému, ktoré dokáže pokryť dostatočnou vrstvou celé telo, sa rovná minimálne jednému veľkému panáku.
 
6. Nezabúdajte namazať ani tie časti tela, pri ktorých si myslíte, že sa ani spáliť nemôžu ako pery, oči a uši. Čo sa týka aplikácie na oblasť očí a očných viečok, šikovné je použiť nie klasický krém, ale pomádu na pery s ochranným faktorom. Dobre drží a nedráždi oči. A tiež nezabúdajte na chrbty rúk, to sú totiž často prvé oblasti tela, kde sa začínajú tvoriť starecké škvrny. Určite pravidelne natierajte aj priehlavky, pretože, a to nám môžete veriť, nie je moc horších vecí než poriadne spálený priehlavok.
 
7. Ak vám rednú vlasy alebo máte dokonca plešinu, pre pobyt na slniečku si pribaľte šatku alebo klobúk. V súčasnosti ich dokonca môžete zohnať so "zabudovanou" SPF ochranou. Nielen, že si kožu na hlave nespálite, ale ešte k tomu je poriadny klobúk za prvé celkom šik vec a za druhé dobrá prevencia úpalu.
 
8. Prípravky, ktoré používate ako ochranu proti slnečnému žiareniu, by mali byť vždy širokospektrálne, čo znamená, že na pleti blokujú ako UVB, tak aj UVA lúče. A ak sa chystáte plávať alebo cvičiť, určite nezabúdajte na vodeodolné prípravky.
 
9. Po zimnej slnečnej "hybernácií" začínajte so slnením postupne. Prvý deň svoju bledú pleť nevystavujte lúčom dlhšie ako pol hodiny. Mohli by ste toho onedlho ľutovať. Zmieňovať miliónkrát opakovanú mantru, že by ste sa mali vyhýbať pobytu na priamom slnku medzi 11. a 16. hodinou, snáď už ani nie je potrebné. 
 
Tak prajeme pekné opálené (a nespálené) leto!
Koniec článku