Doplnky stravy pre športovcov alebo Kolagén nadovšetko

Doplnky stravy pre športovcov alebo Kolagén nadovšetko
Rubrika: Zdravý život 22.02.2018
tlač

Či už cvičíte doma pri DVD prehrávači, chodíte do posilňovne, milujete jógu alebo nedáte dopustiť na behanie, mali by ste svoju pozornosť zamerať na kolagén. Môže vám totiž pomôcť dosiahnuť lepšie výsledky a podporí vaše zdravie a optimálnu regeneráciu.

Táto bielkovina sa prirodzene vyskytuje v tele, a je preto skvelým produktom pre regeneráciu organizmu po športovom výkone. Napomáha budovať a regenerovať svaly, šľachy, väzy a chrupavky, ktoré dostávajú pri cvičení "zabrať". Práve preto je jeho príjem pre športovcov tak dôležitý.

Kolagén je kľúčový pre štrukturálnu oporu v tele. Tvorí 90% spojivových tkanív, medzi ktoré patrí práve kĺby, väzy, šľachy a fascie (väzivové obaly svalov). Jeho vysoká biodostupnosť a vysoký obsah aminokyselín z neho robí ideálneho parťáka na doplnenie energie a výživy po cvičení. Telo ho rýchlo vstrebáva a bryskně dopĺňa bielkoviny rozložené počas aktivity.

Kolagén na svaly

Kvôli oxidácii, zápalovým reakciám a svalovým mikrotraumatom, nepatrným trhlinkám vo svalových vláknach, dochádza počas cvičenia a po ňom k stratám bielkovín. Syntéza bielkovín sa počas cvičenia znižuje, okamžite po cvičení však narastie. Ak organizmu po cvičení dodáte kolagén, nahradíte jeho úbytok.

Navýšite rast svalov a obnovíte obsah bielkovín v nich. Pretože obsahuje veľké množstvo aminokyselín, je kolagén vhodný pre regeneráciu svalov. Tým, že urýchľuje regeneráciu spojivových tkanív, znižuje zápalovú odpoveď organizmu, čo v dôsledku vedie k lepšiemu výkonu i rýchlejšiemu zotavenie z tréningu.

Kľúčom k regenerácii je kolagén

Ako si organizmus poradí s hojením a obnovou namáhaných či traumatizovaných svalov? Vedci definovali dva mechanizmy, a to súbežnú regeneráciu svalových vlákien a produkciu vláknitej zložky na spojivovom tkanive. Kľúčom k týmto procesom je vznik kolagénu. V prípade ruptúry (natrhnutia) svalu dochádza k navýšeniu syntézy kolagénu, a to asi po dobu troch týždňov.

Najdôležitejšími typy kolagénu sú kolagén III. typu zodpovedný za flexibilitu vznikajúcej vláknitej zložky spojivového tkaniva a kolagén I. typu, ktorý sa formuje neskôr a ktorého prítomnosť súvisí s posilnením nových svalových vlákien a spojivového tkaniva.

Kolagén podporuje fyzický výkon vedľa zlepšenie regenerácie svalov tiež tým, že organizmu napomáha rozkladať kreatín, ktorý zlepšuje výkon pri krátkych tréningoch s vysokou intenzitou (tzv. HIIT). Tento typ cvičenia je ideálny pre chudnutie.

Kolagén na kĺby

Užívaním kolagénu môžete navyše posilniť kĺby a kĺbové väzy, čím kĺbový aparát chráni pred poranením. Kĺbová väzy sú zo 75% tvorené práve kolagénom. Pri cvičení môže dôjsť k tomu, že svaly narastajú rýchlejšie ako väzy, čo môže viesť k bolestiam i zraneniam. Užívaním kolagénu podporíte pružnosť väzov, čím umožníte ich posilnenie porovnateľné s posilnením svalov.

Kolagén nájdete v doplnku stravy DIAMOND COLLAGEN + HA by Brandeis Clinic, ktorý obsahuje tiež pre kĺby dôležitú kyselinu hyaluronovú a vitamín C nevyhnutný pre správnu syntézu kolagénu.

DIAMOND COLLAGEN + HA by Brandeis Clinic Chcete, aby bola vaša pleť vypnutá a bez vrások? "Poďte" na to tentokrát cez správnu výživu s prírodným výživovým doplnkom, ktorý vašej pokožke dodá poriadnu dávku kolagénu, kyseliny hyalurónovej a vitamínu C, a účinne tak podporí vaše snahy o omladenie.
Na sklade
Cena: 22,00 EUR

Kolagén mimo iné uľavuje od bolesti spojenej so zraneniami, ako dokladá táto štúdia zameraná na 147 aktívnych športovcov, z ktorých 97 počas 24 týždňov užívalo hydrolyzovaný kolagén. Ten má anabolický účinok na tkanivo chrupaviek, teda stimuluje jej rast.

Prospektívna, randomizovaná, dvojito zaslepená, placebom kontrolovaná štúdia z rokov 2005 a 2006 sa zamerala na aktívnych športovcov bez zjavných ochorení kĺbov, ako je artróza, jedinca postihovala len pravidelná bolesť kĺbov spojená s ich fyzickou aktivitou. Medzi skúmané parametre patrila bolesť kĺbov, mobilita a zápal v kĺboch.

Proti bolestiam kĺbov

Konkrétne sa jednalo o bolesť kĺbov v pokoji, pričom tento parameter posudzoval lekár, a bolesť kĺbov pri chôdzi, pri státí, v pokoji, pri nosení predmetov a pri posilňovaní, ktoré posudzovali subjektívne účastníci štúdie. Pri skúmaní posudkov 63 účastníkov s artralgiou (bolesťami kĺbov) vyšiel najavo významný rozdiel medzi vnímanie bolesti u skupiny, ktorá užívala hydrolyzovaný kolagén, a skupiny užívajúcej placebo, k štatisticky významným rozdielom došlo tiež u šiestich skúmaných parametrov.

Závery tejto štúdie teda naznačujú, že užívanie hydrolyzovaného kolagénu vykazuje zlepšenie bolestivosti kĺbov a môže podporiť zdravie kĺbov a dokonca znižovať riziko poškodenia kĺbov u vysoko rizikových skupín obyvateľstva, akými sú aktívni športovci.

Koniec článku