Enzým telomerázia je kľúčom k zachovaniu mladosti i zdravia. Podporte jej aktivitu

Enzým telomerázia je kľúčom k zachovaniu mladosti i zdravia. Podporte jej aktivitu

Za objav enzýmu telomerázie a popísanie starnutia získal v roku 2009 vedecký tím Nobelovu cenu za fyzilogiu a medicínu. Niet sa čomu čudovať. Tento popravde revolučný objav totiž nielen, že osvetľuje proces starnutia organizmu, ale dokonca má aj vysoký potenciál ohľadne toho, ako starnutie prirodzene spomaliť.

Aby sme termínom teloméry a telomeráza lepšie porozumeli, je potrebné si najprv zopakovať niečo zo základov biológie a genetiky. Ľudské telo je organizmus, ktorý tvorí mnoho orgánových systémov fungujúcich v dokonalom zladení a súčinnosti.
 
Orgánové systémy potom utvárajú samostatné orgány. Tie obsahujú tkanivá určené na vykonávanie špecifických funkcií ako napríklad absorpcie alebo naopak sekrécie. Formujú sa zo vzájomne prepojených bunkách, ktoré toto špecifické fungovanie umožňujú. Každá bunka je zložená z drobnejších zložiek, tzv. organel. A jednou z organel je nukleus, čiže bunkové jadro. Je to práve nukleus, ktorý nás ohľadom telomér zaujíma.
 

Štyri nukleové bázy

Nukleus obsahuje štruktúry zvané chromozómy. Sú to v podstate balíčky celkovej genetickej informácie, ktorá na deti prechádza od ich rodičov. Táto genetická informácia, čiže gény, je sériou bázou adenínu (A), guanínu (G), cytozínu (C) a tymínu (T). Tieto bázy sa spoločne párujú, a utvárajú tak našu bunkovú abecedu. Formujú tiež nové sekvencie génov alebo inštruujú, ako sa majú utvárať bunky v organizme.
 
Ako rastieme a starneme, náš organizmus musí bunky samozrejme duplikovať, a to procesom známym ako mitóza. Tá umožňuje materskej bunke rozdeliť sa na dve dcérske bunky. Počas mitózy robia bunky kópie svojho genetického materiálu.
 
Do každej z dcérskych buniek ho potom ide polovica. Aby bolo isté, že je informácia úspešne odovzdaná z jednej generácie na druhú, každý chromozóm má na svojich "ramenách" chromatidách špeciálnou ochrannou "čiapočku" zvanú telomér, ktorá je riadená prítomnosťou enzýmu telomerázie.
 
 enzým telomerázia 
 

Ochranná čiapočka

Telomér je opakujúca sa sekvencia DNA na konci ramien chromozómov. Dosahovať môže až dĺžky 15 000 párov báz. Chráni chromozómy pred stratou párov báz na konci svojich ramien. Bráni tiež vzájomnému prepájanie chromozómov.
 
Kedykoľvek, keď sa bunka rozdelí, dôjde aj k strate časti teloméry, zvyčajne sa jedná o stratu 25 až 200 párov báz za jedno bunkové delenie. Keď je telomér až príliš krátky a dosiahne svoje "kritickej dĺžky", už sa ďalej nemôže replikovať.
 
To má za následok, že bunka zostarne a umiera v procese zvanom apoptóza (bunková smrť). Aktivitu telomér určujú dva mechanizmy, a to erózie a adícia. K erózii dochádza, ako sme vyššie popísali počas každého delenia. Adíciu určuje aktivita enzýmu telomerázie.
 

Ako pridať ďalšie bázy?

Telomerázia, tiež nazývaná telomerová terminálna transferázia, je enzým tvorený bielkovinou a podjednotkami RNA, ktoré dokážu predĺžiť dĺžku chromozómu pridávaním sekvencií TTAGGG na konce existujúceho chromozómu. Telomerázia sa nachádza v plodových tkanivách, pohlavných bunkách a tiež nádorových bunkách. Jej aktivita sa však počas vývoja reguluje a jej aktivita v telesných bunkách je veľmi nízka, takmer nezreteľná.
 
Pretože telesné bunky telomeráziu pravidelne nevyužívajú, podliehajú procesu starnutia. Výsledkom starnutia buniek je potom starnutie celého organizmu. Ak je telomerázia v bunke aktivovaná, bunka pokračuje v raste a delení. Na základe tejto myšlienky "nesmrteľnosti bunky" potom vznikajú teórie a výskumy zamerané najmä dvoma smermi, a to na skúmanie starnutia a rakovinového bujnenia.
 

Terminálny bod

Bunkové starnutie je proces, počas ktorého bunka starne a odumiera. Deje sa tak v dôsledku skracovania chromozómových telomér až do bodu, kedy dosiahnu svoje kritickej dĺžky. Analógiou k bunkovému starnutiu a aktivite telomerázie sú naťahovacie hodiny.
 
Ak zostanú hodiny stále natiahnuté, čo možno chápať tak, že je telomerázia aktívna a umožňuje predlžovanie telomér na chromatidách, potom sa aj bunka stáva nesmrteľnou, a neustále produkuje nové bunky. Pokiaľ však hodiny nikto nenatiahne, v našom prípade teda enzým telomerázia nie je aktívna a teloméry na koncoch chromatíd sa skrátia až do terminálnej fázy, bunka prestane nové bunky produkovať, a odumiera. Naše bunky starnú konštantne. Umožniť, ale ich nekonečné delenie, to by znamenalo predĺžiť ľudský život, a aj mnoho ďalších, veľmi vzrušujúcich možností.
 
Pokiaľ chcete prirodzene podporiť aktivitu enzýmu telomerázie v telesných bunkách, vyskúšajte výživový doplnok Light of Life. Obsahuje astragalosid IV komplex z koreňa Astragalus membranaceus (kozinca blanitého), kyselinu hyaluronovú a aktívny cykloastragenol, ktoré spoločne zaktivizujú tento "enzým mladosti".
 
Light of Life Light of Life Predĺžte svoj život a spomaľte starnutie organizmu s týmto exkluzívnym výživovým doplnkom. Vyvinutý na základe štúdie ocenenej Nobelovou cenou dokáže nielen pozastaviť, ale dokonca redukovať prejavy pribúdajúcich rokov. Zachovajte si svoju mladosť, zdravie aj vitalitu. Práve teraz s novým, ešte účinnejším zložením, za rovnakú cenu! 179 €
 

Vplyv telomerázie na rakovinové bujnenie

Čo sa týka rakovinového bujnenia, rakovinové bunky patria k bunkám malígnym. Tie sa množia tak dlho, až sformujú nádor, ktorý nekontrolovateľne rastie. Pravdepodobne práve kvôli tomu bola detekovaná prítomnosť telomerázie v ľudských rakovinových bunkách, kde je desaťkrát až dvadsaťkrát aktívnejšia ako v bežných telesných bunkách. Mnohým typom tumorov práve jej prítomnosť poskytuje rastovú výhodu. Ak by bolo možné aktivitu telomerázie v malígnych bunkách znížiť, potom by došlo k skráteniu ich telomér, rovnako ako k tomuto starnutia dochádza u bežných buniek.
 
Vďaka tomu by bolo možné zasiahnuť proti rakovinovému bujneniu ešte v raných fázach onkologických ochorení. Aj v prípade už existujúceho nádoru by však tento objav mohol pomôcť - po odstráneniu tumoru by tzv. anti-telomerázová terapia mohla pomôcť pôsobiť proti recidíve a vzniku metastáz.
Jednoducho povedané, zabránením aktivity enzýmu telomerázie v malígnych bunkách by sme mohli byť schopní preprogramovať rakovinové bunky z "nesmrteľných" na "smrteľné", a vďaka tomu odvrátiť často fatálne onkologické ochorenia. V súčasnosti je to však stále len rajská hudba rokov budúcich.

S článkom súvisia tieto produkty:

Doprava zadarmo
Light of Life
Predĺžte svoj život a spomaľte starnutie organizmu s týmto exkluzívnym výživovým doplnkom. Vyvinutý na
179 €
Na sklade - ihneď posielame
Staršie články:
Benígna hyperplázia prostaty sa týka deviatich z desiatich mužov
Zdravý život21.2.2017

Benígna hyperplázia prostaty sa týka deviatich z desiatich mužov

Benígna hyperplázia prostaty je jednoducho povedané zväčšenie prostaty. Ako vzniká a možno tomuto ochoreniu predchádzať?

Ako vzniká prekyslenie organizmu a prečo je pre nás tak nebezpečné?
Zdravý život30.1.2017

Ako vzniká prekyslenie organizmu a prečo je pre nás tak nebezpečné?

Dlhodobé prekyslenie organizmu je vážny stav, ktorý môže mať za následok mnoho zdravotných komplikácií vrátane väčšej náchylnosti k fraktúre bedrového kĺbu vo vyššom veku. Aj preto je vhodné snažiť sa prekyslenie organizmu pravidelne redukovať.

Darčeky na poslednú chvíľu: U nás to zvládnete!
Zdravý život21.12.2016

Darčeky na poslednú chvíľu: U nás to zvládnete!

Nestíhate tento rok nakúpiť včas vianočné darčeky? U nás v MedaPreX vám tento delikátny problém pomôžeme vyriešiť. Stačí si vybrať produkty, ktoré sa vám páčia, elektronicky objednať a zastaviť sa pre nich osobne u nás v MedaPreX až do piatku do 17.30 hod. Pre vianočných oneskorencov ideálne správa!

Problémy s pleťou a vlasmi: Vinníkom môže byť stres
Zdravý život21.12.2016

Problémy s pleťou a vlasmi: Vinníkom môže byť stres

Tiež už sa vám párkrát urobil pupienok presne predtým, kedy vás čakala dôležitá schôdzka? A tiež ste už uvažovali, či jeho vznik náhodou nezapríčinil stres? Tak to je dosť pravdepodobné!

Vianoce 2016: Čo kúpiť ocinovi a čo babičke? Vybrali sme tie najlepšie darčeky
Zdravý život19.12.2016

Vianoce 2016: Čo kúpiť ocinovi a čo babičke? Vybrali sme tie najlepšie darčeky

Tak ako vždy aj tento rok premýšľate, aké vianočné darčeky zaobstarať svojim blízkym? Vybrali sme pre vás tie najlepšie darčeky, ktorými urobíte všetkým radosť!