Je kolagén na kĺby alebo na omladenie pleti?

Je kolagén na kĺby alebo na omladenie pleti?
Rubrika: Zdravý život 01.07.2020
tlač

Kolagén je najčastejšie sa vyskytujúca bielkovinou v organizme, utvára tak zhruba 30% všetkých telesných bielkovín. Označenie kolagén pochádza z gréckeho výrazu pre lepidlo "kola". A kolagén skutočne je takým "lepidlom", ktoré udržuje šľachy, väzy, kĺby, kosti, svaly a najmä pleť pohromade. Bez kolagénu by sa doslova rozpadli.

Kolagén sa nachádza v spojivovom tkanive v srdci, svaloch, koži, vlasoch, cievach, chrupavkách, nechtoch a dokonca aj pečeni, v organizme je skrátka všade. Existuje 16 typov kolagénu, pričom prevažujú tri, označené ako kolagén I., II. a III. typu. Tie tvoria asi 90% kolagénu v organizme.

Predovšetkým v kĺbových chrupavkách a v koži

Všetky typy kolagénu sú bohaté na špecifické aminokyseliny: glycín, prolín a hydroxyprolín. Každý z typov kolagénu sa hromadí v iných oblastiach v tele. Kolagén I. a III. typu nájdeme v koži, tiež v šľachách a kostiach. Kolagén II. typu sa nachádza v chrupavkách. V koži kolagén produkuje jej vrstva dermis. Dermis je základom, zatiaľ čo epidermis je na jej povrchu.

Produkcia kolagénu sa v organizme znižuje s rastúcim vekom. Aktivita buniek fibroblastov, ktoré utvárajú okrem kolagénu tiež elastín a kyselinu hyaluronovú, sa znižuje. Práve tu vzniká problém.

Hustota kostí ubúda

Akonáhle v organizme nie je kolagénu dostatok, svaly, rovnako ako aj koža, sa začínajú povoľovať. Stenčujú sa a oslabujú chrupavky. Tiež koža sa stenčuje a objavujú sa vrásky. Zjednodušene možno povedať, že ak dôjde k úbytku kolagénu v dermis, prejaví sa to vznikom vrások a povolením epidermis, teda viditeľným starnutím pleti.

Kosti strácajú svoju hustotu. Úbytok kolagénu v kostiach býva príčinou problémov kostného aparátu, keď sú kosti krehké a náchylnejšie k zlomenine. Úbytok kolagénu sa prejavuje dokonca aj v pľúcach, čím sa znižuje množstvo vzduchu, ktorý sme schopní na jeden nádych vdýchnuť.

Hydrolyzovaný kolagén či želatína

Preto sa bádania a snahy zdravotníkov, vedcov, profesionálnych športovcov, ale aj "bežných smrteľníkov" zameriavajú na to, ako chýbajúci kolagén organizmu dodať. Najlepším spôsobom je príjem priamo kolagénu ako takého, a to v podobe hydrolyzátu či želatíny.

Mnoho ľudí zamieňa kolagén a želatínu, alebo predpokladá, že ide o tú istú látku. Rozdiel tu však je. Všetok kolagén pochádza z živočíšnych produktov, nachádza sa v tých najviac chrupavkových a tuhých častiach mäsa, ktoré obsahujú najviac spojivového tkaniva. Keď tieto kusy povaríme, alebo skôr potiahneme, vyvaríme kolagén, z ktorého sa po stuhnutí stane želatína.

Hydrolyzát kolagénu pre lepšiu absorpciu

Akonáhle je kolagén extrahovaný zo svojho zdroja, je možné ho spracovať dvoma spôsobmi. Jedným z nich je práve želatína, druhým z nich potom hydrolyzát kolagénu čiže hydrolyzovaný kolagén. V ňom sú proteínové molekuly rozložené na drobnejšie častice, peptidy s krátkym reťazcom a aminokyseliny, teda jednotky, ktoré ľudský organizmus dokáže oveľa ľahšie prijať a využiť.

Oproti tomu nedenaturovaný kolagén týmto rozložením neprešiel, pre organizmus je preto pravdepodobne horšie absorbovateľný ako kolagén hydrolyzovaný. A práve hydrolyzovaný kolagén býva hlavnou zložkou doplnkov stravy (nielen) na kĺby. Ich účinnosť preukázala nejedna štúdia, podľa ktorých dochádza pri užívaní tohoto doplnku stravy k zmierneniu bolestivosti kĺbového aparátu, rovnako ako k uľahčeniu pohybu.

Doplnok stravy pre športovcov

Kolagén však nie je indikovaný je pre osoby trpiace osteoartritídou a bolesťami kĺbov, môže pomôcť znížiť bolesti kĺbov u aktívnych športovcov, a tým pádom zlepšiť ich výkon. Podľa tejto štúdie došlo po 24 týždňoch užívania hydrolyzovaného kolagénu pri skupine atlétov k zlepšeniu symptómov všetkých skúmaných parametrov (bolesť kĺbov v kľude, bolesť kĺbov pri chôdzi, bolesť kĺbov počas státia, bolesť kĺbov pri prinášaní objektov, bolesť kĺbov pri silovom tréningu).

Kolagén tiež na omladenie pleti

Ak budete užívať kolagén spoločne s kyselinou hyalurónovou a vitamínom C, nielen, že podporíte vlastnú novotvorbu kolagénu v organizme, ale môže dôjsť aj k navýšeniu elasticity pleti, zlepšeniu mikrocirkulácie a tiež k redukcii známok starnutia pleti, o čom hovorí táto štúdia. Kolagén spoločne s kyselinou hyalurónovou môžu navyše okrem jednoduchého estetického účinku na pleť uľaviť ešte viac v prípade bolestí s kĺbmi, keď u osôb s osteoartritídou, ktoré ich užívali, došlo k významnému zníženiu nepohodlia spojeného s bolesťami kĺbov.

Ako teda znie odpoveď na otázku, ktorú sme položili v titulku, a teda či je kolagén na kĺby alebo na omladenie pleti? Oboje je správne, vhodne zvolený kolagénový potravinový doplnok môže byť benefitom ako pre pleť, tak aj pre zdravie kĺbov a kostí.

Koniec článku