SUPERFOOD č.1 - Vlašský orech

SUPERFOOD č.1 - Vlašský orech
Rubrika: Zdravý život 18.06.2020
tlač

Všimli ste si niekedy, že polovičky jadier vlašských orechov sa podobajú na mozog? Nie je to náhoda! Táto potravina je pre váš mozog naozaj výnimočná, je totiž zdrojom serotonínu a neurotransmiterov.

Serotonín je nielen hormónom šťastia, ale znižuje tiež chuť k jedlu, inými slovami signalizuje mozgu pocit nasýtenia. Vlašské orechy sú známe antidepresívum. Keď máte zlú náladu, nezaškodí pravidelne do stravy prihodiť pár vlašských orechov.

Len málo rastlín má vyšší obsah omega 3 mastných kyselín ako vlašské orechy. Dostatok orechov vo vašej strave vám môže zmierniť zápaly, podporiť mozgovú činnosť, vlasy, pleť i nechty. Orechy tiež prispievajú k prevencii srdcových ochorení, astmy a posilňujú čreva.

Obsahujú 70 % tukov, 18 % bielkovín, malé množstvo sacharidov a vitamíny E, B1, B6, kyselinu listovú, minerály Cu, Mg, Zn.

Jeden tip na záver - orechy je dobré namočiť 4 hodiny pred konzumáciou do vody.

Keď necháte orechy potrebný čas vo vode, uvoľní sa z nich nielen prach a prípadné plesne na ich povrchu, ale aj kyselina fytová a inhibítory enzýmov, ktoré zhoršujú ich stráviteľnosť. Orechy potom budú nielen lepšie stráviteľné, ale budú chutiť skoro ako čerstvé.

Koniec článku