Toto je jediný článok, ktorý si musíte prečítať, ak chcete svoju pleť skutočne chrániť pred ultrafialovým žiarením

Toto je jediný článok, ktorý si musíte prečítať, ak chcete svoju pleť skutočne chrániť pred ultrafialovým žiarením

To, že by ste sa mali aspoň v lete cez poludnie chrániť pred ultrafialovými lúčmi, pravdepodobne viete. Viete ale, že to zďaleka nemusí stačiť? Ako veľmi ste v oblasti prípravkov na opaľovanie a ochrane pleti vzdelaní?

V americkom Chicagu v roku 2014 testovali znalosť 114 ľudí o produktoch ochrany pred ultrafialovým žiarením. Hoci si 93% z nich nejaký ten ochranný produkt či opaľovací krém zaobstarali, väčšina z nich preukázala pomerne veľkú neznalosť súvisiacich termínov. A ako ste na tom vy, poznáte tieto termíny a skutočne viete, čo znamenajú?
 

UVB lúče

Veľa ľudí si myslí, že akonáhle je na fľaštičke či tube označenie SPF, znamená to, že produkt chráni pred všetkými typmi žiarenia. To však nie je pravda. SPF čiže ochranný slnečný faktor sa vzťahuje výhradne na schopnosti produktu filtrovať UVB lúče. Práve tie bývajú príčinou najznámejších problémov súvisiacich s opaľovaním, ako je spálenie kože alebo rakovina kože, jedná sa teda o významný ukazovateľ. O ochrane pred UVA lúčmi však nevypovedá zhola nič.
 

UVA lúče

Najväčšie nepochopenie panuje ohľadom UVA žiarenia a stupňami ochrany pred ním v opaľovacích krémoch. UVA žiarenie je prítomné takmer stále. Prestúpiť dokáže dokonca aj cez sklo. Rovnako ako UVB zvyšuje riziko rozvoja rakoviny kože, ale na rozdiel od UVB ho vôbec nezachytáva ozónová vrstva. Nespôsobuje síce viditeľné spálenie kože (tak ako UVB), avšak vplyv na vzhľad pleti má výrazný. Vedie k jej stmaveniu a predčasnému starnutiu, pretože penetruje do hlbších vrstiev kože a ovplyvňuje aj obsah kolagénu v nej.
 
 ochrana proti slnečnému žiareniu 
 
Ako zistiť, či váš produkt na opaľovanie zahŕňa aj ochranu pred UVA lúčmi? Pokiaľ na ňom nájdete označenie širokospektrálny, potom môžete byť v kľude a ste kompletne chránení. Alarmujúce je, že pri nákupe produktu na opaľovanie pátralo po tomto termíne len 34% respondentov. Ak sa na obale produkti nevyskytuje, potom produkt pravdepodobne pred UVA lúčmi vôbec nechráni.
 
Väčšina látok, ktoré chránia pleť pred ultrafialovými lúčmi je proti UVB účinná, ale výrazne menej látok je účinných proti UVA a len hŕstka zvládne zároveň oboje.
 
Čo je ideálne? Ako aktívny látku voľte oxid zinočnatý. Ten zadržiava ako UVB, tak UVA žiarenie fyzikálnou cestou. Čo sa týka vyššej SPF, siahnite aspoň po hodnote 30.
 

SPF

Často sa tvrdí, že dermatológovia spoliehajú na SPF 30. Asi vďaka tomu ľudí vykonanej štúdie zaujímala na produktu na opaľovanie najmä hodnota tohto čísla. Len 43% ľudí ale vedelo, čo to vlastne SPF znamená. Definícia je teda taká: SPF 30 znamená, že môžete na slnku zostať tridsaťkrát dlhšie, než sa spálite, než by ste sa spálili bez použitia opaľovacieho krému.
 
Na druhú stranu, u SPF 15 nie je polovičná účinnosť, čo by predpokladalo na 39% ľudí z prieskumu. Je to trošku inak!
 
  • SPF 15 filtruje na 93% UVB lúčov
  • SPF 30 filtruje na 97% UVB lúčov
  • SPF 50 filtruje na 98% UVB lúčov
 
Rozdiel medzi účinnosťou SPF 30 a SPF 50 činí teda len jeden percentuálny bod.
 

Chemická alebo fyzikálna (minerálna) ochrana?

V súčasnosti sa dosť skloňujú názvy dvoch typov ochrany v opaľovacích krémoch, a to ochrana minerálna a chemická.
 

Chemická ochrana

Opaľovacie krémy s chemickou ochranou využívajú kombináciou dvoch až šiestich aktívnych látok ako je oxybenzon, avobenzone, octisalate, octocrylene, homosalate a octinoxate. Slnečné žiarenie absorbujú vďaka chemickej reakcii, ktorá rozptýli žiarenie na pleti.
 
Ako ste sa už dozvedeli na začiatku tohto článku, zmiasť by ste sa nemali nechať ani vysokým číslom SPF. SPF indikuje totiž iba ochranu pred UVB lúčmi. Skôr než astronomicky vysoké číslo SPF voľte preto radšej širokospektrálny opaľovací krém, ktorý pleti poskytne vyššiu ochranu a zaťaží ju menším množstvom chemických látok.
 
Nie všetky látky, ktoré sa využívajú v opaľovacích krémoch, možno hodnotiť rovnako. Pokiaľ si vyberiete chemickú ochranu, pokúste sa vyhnúť sa produktom s obsahom oxybenzonu. Tomu sa pripisuje negatívny vplyv na hladiny hormónov v organizme, spôsobovať môže tiež alergické reakcie. Namiesto toho je vhodné porozhliadnuť sa po produktoch s obsahom avobenzonu, ktorý je pre pleť bezpečný rovnako ako oxid zinočnatý či titaničitý.
 

Minerálne ochrana

Opaľovacie krémy s minerálnou ochranou využívajú aktívnych minerálnych látok, ako je oxid zinočnatý a oxid titaničitý, ktoré odrážajú slnečné žiarenie od kože podobne ako zrkadlo, a vďaka tomu pleť chránia. Najmä oxid zinočnatý je hodnotený ako najlepšia ochrana pred UVA a UVB žiarením. Čo je ďalšie plus minerálnej ochrany pred slnečným žiarením? Aktívne minerálne látky sa žiarením slnka rozkladajú len minimálne, preto poskytujú ochranu pleti dlhšie než chemické.
 
Čo sa týka bezpečnosti aktívnych látok, u minerálnych opaľovacích krémov všeobecne platí, že sa získavajú z prírodných látok a sú k pleti jemnejšie než chemické filtre. Aj tak je ale vhodné dodržať odporúčanie vyhýbať sa oxidu titaničitému vo forme púdru alebo spreja, pretože môže byť pri vdýchnutí mierne toxický.
 
Keď už ste si urobili poriadok v opaľovacích krémoch a ďalších kozmetických produktoch, ktoré majú chrániť pred slnečným žiarením, je potrebné ešte odporučiť aj ich každodenné používanie, a to bez ohľadu na ročné obdobie, ale aj počasie. Slnečné lúče totiž prestupujú aj cez mraky a na našu pleť teda pôsobia neustále. Najmä pre malé deti alebo športovcov, ktorí trávia veľa času vonku, je potom vhodné nosiť oblečenie so zabudovanou slnečnou ochranou, tzv. UPF faktorom.
 
Vyskúšajte širokospektrálnu minerálnu ochranu Physical Sunscreen od britskej značky Medik8 s SPF 30!
 
 
Oba typy ochrany, a to ako minerálnu, tak chemickú obsahuje opaľovací krém Dermaheal SPF 50!
 
Dermaheal opaľovací krém SPF50 Dermaheal opaľovací krém SPF50 Chystáte sa vystaviť vašu pokožku intenzívnemu slniečku? Máme pre vás vysoko účinný ochranný krém s faktorom 50 a trojitou ochranou proti UVB žiareniu. Dermaheal opaľovací krém nielen ochráni, ale pôsobí intenzívne proti vzniku vrások a pokožku hydratuje. 38 €

S článkom súvisia tieto produkty:

Dermaheal opaľovací krém SPF50
Chystáte sa vystaviť vašu pokožku intenzívnemu slniečku? Máme pre vás vysoko účinný ochranný krém s faktorom
V tehotenstve a pri dojčení
38 €
Na sklade - ihneď posielame
Staršie články:
Zelený čaj podporí zdravie srdca a zníži cholesterol. Je lepšie si dať šálku alebo výživový doplnok?
Zdravý život22.4.2017

Zelený čaj podporí zdravie srdca a zníži cholesterol. Je lepšie si dať šálku alebo výživový doplnok?

Zelený čaj milujú východné kultúry pre jeho pozitívny vplyv na celý organizmus po stáročia. Lístky tohto čaju neprechádzajú procesom fermentácie tak ako u čierneho čaju, zostáva v ňom preto zachovaný vysoký obsah zdraviu prospešných látok. Ak vám však zelený čaj z nejakého dôvodu nechutí (veľa ľudí ho opisuje ako veľmi horký či bez chuti), spoľahnúť sa na jeho účinky môžete aj prostredníctvom výživových doplnkov.

Tipy na najlepšie nielen Veľkonočné darčeky z nášho e-shopu
Zdravý život14.4.2017

Tipy na najlepšie nielen Veľkonočné darčeky z nášho e-shopu

Veľká noc síce ohľadom darčekov a ich darovania nie je tak intenzívna ako Vianoce, avšak už naše babičky hovorievali, že na Veľkú noc by sme tiež mali dostať nejaký, aspoň malinký darček. A to aby nás "nepokakal" veľkonočný baránok.

Saw palmetto chráni prostatu a navyše pôsobí proti vypadávaniu vlasov
Zdravý život12.4.2017

Saw palmetto chráni prostatu a navyše pôsobí proti vypadávaniu vlasov

Pozitívne účinky saw palmetto sú známe už po stáročia, čoby liečivo ho využívali treba americkí indiáni na juhovýchode súčasných Spojených štátov amerických. Na začiatku 20. storočia začal bobule saw palmetto využívať aj "biely muž", a to pre liečbu problémov urinárneho traktu a pre zvýšenie tvorby spermií.

Dajte si pozor na rednutie kostí, trpí ním cez milión Čechov a Slovákov
Zdravý život17.3.2017

Dajte si pozor na rednutie kostí, trpí ním cez milión Čechov a Slovákov

V Českej republike postihuje osteoporóza čiže rednutie kostí približne 7 až 8% populácie. Aká je najvhodnejšia prevencia tohto ochorenia, ktoré môže mať za následok okrem iného frekventované fraktúry a zhoršenú kvalitu života?

Horčík je dôležitý pre zdravie srdca a celého organizmu. Skontrolujte, či ho máte dostatok
Zdravý život12.3.2017

Horčík je dôležitý pre zdravie srdca a celého organizmu. Skontrolujte, či ho máte dostatok

Ak zvážime, aké dôležité role hrá v ľudskom organizme horčík, a navyše aj fakt, že jeho nedostatok je jedným z najbežnejších medzi nedostatkami živín v populácii, ponúka sa myšlienka, či by nebolo vhodné pravidelne užívať výživový doplnok s jeho obsahom a tiež konzumovať potraviny , ktoré sú na horčík prirodzene bohaté. Prečítajte si, prečo je dostatočná hladina horčíka pre organizmus kľúčová.