Crohnova choroba

Zápalové ochorenie čriev

Crohnova choroba je spôsobená zápalom tráviaceho traktu, ktorý môže viesť až k opakujúcim sa hnačkám, bolestiam brucha, chudnutiu, nedostatočnej výžive v dôsledku zhoršenej absorpcie živín či únavy. Zápal pritom môže postihnúť rôzne úseky tráviaceho ústrojenstva. K zápalu dochádza napríklad v lokalite poslednej časti tenkého čreva alebo v čreve hrubom.

Ako sa prejavuje Crohnova choroba

Prejavy ochorenia môžu byť mierne, ale aj vážne. Rozvíja sa obvykle postupne, na druhú stranu objaviť sa môže aj znenazdania, existujú aj momenty, kedy ochorenie akoby ustane a nevykazuje žiadne negatívne prejavy. Najčastejšie sa objavuje hnačka, zvýšená horúčka, únava a kŕče brucha. Výnimkou nie je chudnutie, strata chuti do jedla, krv v stolici alebo fistula alebo vriedky v ústach. Vzhľadom k zhoršenej absorpciu živín z čriev do organizmu sa môžu objaviť zápaly v rôznych oblastiach organizme alebo u detí spomalenie vývoja.

Príčiny Crohnovej choroby nie sú známe. Predpokladá sa, že najvýznamnejším faktorom je dedičnosť spoločne so zlým fungovaním imunitného systému, pričom stres a strava môžu symptómy ochorenia zhoršovať. Crohnova choroba patrí k autoimunitným ochoreniam, keď imunitný systém jedinca začína napádať zdravé bunky v tele, v tomto prípade bunky v tráviacej sústave. Bežne sa Crohnova choroba objavuje v relatívne mladom veku, zhruba okolo dosiahnutia tridsiatky. Stav ochorenia zhoršuje fajčenie, a dokonca užívanie niektorých typov liekov proti zápalom.

Komplikácie, ktoré Crohnovu chorobu sprevádzajú

Pri ochorení dochádza k zmenám vzhľadu črevných stien, ktoré sa v priebehu času narovnávajú a môžu sa na nich objavovať jazvy. Výsledkom je zhoršený priechod prijatej stravy. Objaviť sa môžu vredy či fistula, a to vo všetkých oblastiach tráviacej sústavy. Crohnova choroba okrem toho navyšuje riziko rozvoja rakoviny hrubého či tenkého čreva. Problematické je aj zhoršenie príjmu živín zo skonzumovanej stravy prostredníctvom črevných stien, čo zvyšuje riziko podvýživy, anémiu alebo deficiencie niektorých z esenciálnych živín. Objaviť sa môžu ďalšie zdravotné komplikácie, ako osteoporóza, artróza či ochorenie kože, močového mechúra či pečene.

Čo sa týka liečby ochorenia, jedná sa o chorobu nevyliečiteľnú. Na každého pacienta pôsobí pozitívne niečo iné, základom je ale snaha o redukciu zápalu a úľavu od symptómov. Kombinuje sa užívanie protizápalových liekov, imunosupresorov a antibiotík, spoločne s užívaním liekov proti hnačkám a doplnkov stravy s kľúčovými živinami, ako je železo, vitamín B12, vitamín D alebo vápnik.

Pri Crohnovej chorobe sa odporúča sledovanie stravu a to, ako sa po rôznych typoch potravín pacient cíti. Odporúča sa obmedzenie mliečnych výrobkov, konzumácia menších porcií a skôr odtučnených potravín či potravín s nižším obsahom tukov, a tiež nižší príjem vlákniny. Dôležitá je konzumácia dostatočného množstva tekutín. Jedným zo spúšťačov môže byť aj stres, odporúča sa preto dbať na duševnú hygienu a pravidelnú fyzická aktivitu.