Fytonutrienty

Látky nachádzajúce sa v rastlinách, ktoré napomáhajú ich ochrane pred vonkajšími hrozbami, ako sú baktérie, hubové choroby a pod., a vďaka týmto účinkom sa využívajú aj vo farmácii, kozmetickom a potravinárskom priemysle

Potraviny rastlinného pôvodu obsahujú prirodzene fytonutrienty. Okrem ovocia a zeleniny sa jedná o celozrnné produkty, orechy, semená, strukoviny alebo napríklad čaj. Fytonutrienty nie sú, na rozdiel od vitamínov a minerálov, kľúčové pre zdravie organizmu. Môžu však pôsobiť preventívne proti mnohým negatívnym prejavom a ochoreniam, a podporujú správne fungovanie organizmu.

Z potravín rastlinného pôvodu poznáme na 25 000 rôznych fytonutrientov, napríklad:

Karotenoidy

Viac ako 600 rôznych typov farbív karotenoidov prepožičiava žltú, oranžovú a červenú farbu mnohých druhom ovocia a zeleniny. V organizme pôsobia ako antioxidanty, čo znamená, že dokážu zvrátiť negatívny vplyv voľných radikálov a zabraňujú ich aktivite, čo sa týka poškodzovania tkanív.

Kapitolou sama pre seba je vitamín A, ktorý organizmus potrebuje pre zdravie zrakovej sústavy. Organizmus je schopný len syntetizovať z karotenoidov alfa-karoténu, beta-karoténu a beta-kryptoxantinu.

Ďalším karotenoidom je červené farbivo lykopén, ktorého dostatočná hladina je podľa niektorých odborníkov vhodnou prevenciou rakoviny prostaty.

Ďalej potom stojí z karotenoidov za zmienku luteín a zeaxantín, ktoré napomáhajú ochrane oka pred kataraktrom a degeneráciou makuly.

Kyselina elagová

Tento silný fytonutrient napomáha prevencii rakoviny mnohými spôsobmi. Podľa niektorých výskumov môže spomaľovať rast rakovinových buniek a v pečeni podporovať neutralizáciu rakovinotvorných látok.

Flavonoidy

Medzi flavonoidy zapadá mnoho typov fytonutrientov. Nachádzajú sa v rade potravín rastlinného pôvodu. Medzi najznámejšie patria:

  • Katechíny, ktorých významným zdrojom je zelený čaj, o ktorého konzumácii sa usudzuje, že môže pôsobiť ako prevencia rozvoja rakoviny
  • Hesperidín, ktorý sa nachádza v citrusoch a funguje ako silný antioxidant, redukuje zápalové procesy v organizme, čím ho chráni pred chronickými ochoreniami
  • Hlavným zástupcom flavonoidov je quercetin nachádzajúci sa v jablkách, lesných plodoch, keli a napríklad cibuli, o ktorom sa uvažuje, že znižuje riziko astmy, istých typov rakoviny a kardiovaskulárnych ochorení.
  • Resveratrol sa nachádza v hrozne a červenom víne, rovnako ako džúse z modrých vínnych odrôd. V organizme pôsobí antioxidačne a protizápalovo. Niektoré štúdie naznačujú, že hrá v úlohu v prevencii kardiovaskulárnych ochorení a istých typov rakoviny.

Glukozinoláty

Glukozinoláty sa nachádzajú v kapustovitej zelenine (kel, ružičkový kel, kapusta, brokolica), ktorej prepožičiavajú arómu a chuť. Počas úpravy zeleniny varením a v priebehu trávenia sa premieňajú na iné látky, ktoré podľa niektorých štúdií pôsobia proti rozvoju niektorých typov nádorov.

Fytoestrogény

Vďaka svojej štruktúre môžu v organizme vyvolávať rovnaké reakcie ako vlastné estrogény. Blokujú tiež prirodzenú produkciu estrogénov. Medzi hlavné fytoestrogény patria izoflavóny, ktoré sa nachádzajú v sójových bôboch. Niektoré z prieskumov naznačujú, že by produkty zo sóje mohli znižovať riziko rozvoja rakoviny sliznice maternice a pôsobiť preventívne proti úbytku kostnej hmoty u žien.

Podobne by sa v organizme mali správať aj ďalšie fytonutrienty, lignany, ktorých významnými zdrojmi sú ľanové a sezamové semienka.