Mília

Keratínom naplnená cysta, ktorá sa formuje priamo pod epidermis

Mília je malá cysta, biely "pupienok", ktorý sa typicky objavuje na nose a lícach. Tieto cysty sa často objavujú v skupinkách. Vznikajú tak, že keratín uviazne pod povrchom kože (keratín je silná bielkovina, ktorá sa tradične nachádza v pleťovom tkanive, vlasoch a bunkách nechtov).
 
Mílie postihujú osoby každého veku, ale veľmi časté sú u novorodencov. Väčšinou vznikajú na lícach, očných viečkach a celej tvári. Príčiny vzniku mílií u novorodencov sú nejasné. Často si ich dokonca odborník pomýli s tzv. detským akné, ktorého spúšťačom sú hormóny, ktoré dieťa získa od matky. Na rozdiel od akné ich však nespôsobuje zápal. Podľa niektorých dermatológov sa deti postihnuté míliami priamo rodia, zatiaľ čo detské akné sa u detí objavuje až po niekoľkých týždňoch po narodení.
 

Získané mílie

U starších detí a dospelých sa vznik mílií typicky spája s poškodením pleti, ako sú pľuzgiere, spáleniny, popáleniny od rastlín, kozmetické procedúry ako napríklad dermabrázia či resurface, dlhodobé používanie  steroidných krémov alebo dlhodobé poškodzovanie pleti slnkom.
 
Existuje veľké množtvo typov mílii. Zvyčajne sa jedná o malé pupienky s bielou či žltou "hlavičkou". Drsný uterák či oblečenie môže spôsobiť ich sčervenanie.
 
Medzi známe typy mílií patria: neonatálne mílie (u novorodencov, väčšinou sa zahoja behom pár týždňov a najčastejšie sa objavujú na tvári, hlave a vrchnej polovici tela), juvenilné mílie (sú spôsobené genetickou poruchou), primárne mílie u detí a dospelých (spôsobuje ich keratín uväznený pod epidermis, zmiznú v priebehu niekoľkých týždňov až mesiacov), milia en plaque (vznik mílií je spojený s genetickým či autoimunitným ochorením), mnohonásobné eruptívne mílie (pre tento typ mílií sú typické svrbivé oblasti kože na tvári, vrchných častiach rúk a tela ), traumatické mílie (objavujú sa v miestach, kde bola pleť poranená, napríklad spálením alebo vyrážkou), milie spojené s užívaním liekov (napríklad dlhodobá aplikácia steroidných krémov môže spôsobiť vznik mílií).
 

Ako sa mílií zbaviť? 

U detských mílií liečba nie je potrebná, pretože v priebehu niekoľkých týždňov zmiznú samé. V prípade, starších detí a dospelých je možné tieto cysty eliminovať, ak predstavujú pre jedincov diskomfort. Liečba môže zahŕňať ich vytlačenie za použitia sterilnej ihly, topickú aplikáciu retinolu, chemický peeling, laserovú terapiu, kyretáž alebo kryoterapiu.