Minimálna erytematózna dávka

Doba, počas ktorej ultrafialové žiarenie spáli pleť

Minimálna erytematózna dávka je termín používaný v dermatológii a označuje množstvo ultrafialového žiarenia, ktoré po dopade na pleť počas 24 hodín spôsobí zápal, respektíve spálenie pleti. Oproti tomu existuje druhý termín, a to minimálna melanogénna dávka (MMD, z anglického Minimal Melanogenic Dose), ktorý označuje množstvo žiarenia, po ktorom dôjde k viditeľnému opáleniu pleti.

Ako týmto termínom rozumieť?

Predpokladajme, že nechránenú pleť vystavíme prvýkrát ultrafialovému žiareniu. Pre stanovenie minimálnej erytémovej dávky sa zaznamenáva jej stav po dobu 24 hodín. Minimálne množstvo osvitu, po ktorom dôjde k viditeľnému začervenaniu, teda prvému prejavu spálenia pleti, je potom stanovené ako minimálna erytematózna dávka.

Začervenanie, ku ktorému dochádza typicky krátko po osvite a ktoré zmizne počas niekoľkých hodín, je obvykle spôsobené žiarom žiarenia, a nejedná sa teda o erytém daný ultrafialovými lúčmi. Práve preto sa minimálna erytematózna dávka zaznamenáva až po 24 hodinách.

Opaľovanie pleti

Minimálna melanogénna dávka, teda opálenie pleti, sa meria dokonca po ešte dlhšej dobe, až po siedmich dňoch. Minimálna dávka žiarenia, ktorá zapríčiní opálenie viditeľné po siedmich dňoch, je potom stanovená ako minimálna melanogénna dávka. Prečo tak dlhý časový interval? Aby mala koža dostatok času syntentizovať nový melanín.

Obe tieto hodnoty sú u každého jedinca individuálne, čo sa týka opaľovania sa na prirodzenom slniečku sa preto príliš nevyužívajú. Tieto pojmy nachádzajú svoje využitie najčastejšie v soláriách, kde je nutné presne určiť dobu, akú má jedinec v zariadení stráviť, aby došlo k opáleniu, ale zároveň aby sa zamedzilo škodlivému spáleniu pleti.