Sodium laureth sulfát

SLES, povrchovo aktívna látka, ktorá sa využíva ako detergent v čistiacich prostriedkoch

Sodium laureth sulfát sa využíva predovšetkým v čistiacich produktoch, kde znižuje povrchové napätie obmývaných povrchov, zlepšuje tiež penenie produktov. V porovnaní s SLS (sodium lauryl sulfát) je jemnejší, ale pritom účinný. Nájdeme ho preto v produktoch na umývanie tváre i celého tela či telových a vlasových šampónoch, ktorých účinnosť zvyšuje - napomáha premiešaniu vody a produktu s kožným mazom a nečistotami, ktoré je potom možné ľahšie opláchnuť.

Negatívne pôsobí na kožu

Dlhodobé používanie produktov s obsahom sodium laureth sulfátu môže spôsobiť nadmerné vysúšanie pleti i vlasov a narúša funkciu ochrannej kožnej bariéry. Podobne ako sodium lauryl sulfát aj sodium laureth sulfát dráždi kožu, a v čím vyššej koncentrácii sa v produkte vyskytuje, tým je dráždivejší. V šampónoch navyšuje ich penivosť a môže až prílišne odstraňovať kožný maz zo skalpu. V dôsledku toho sa môže objavovať svrbenie hlavy a lupiny alebo dokonca vypadávanie vlasov.

Hoci sa v spojitosti s ním často hovorí o rakovinotvorných účinkoch, žiadne vedecké potvrdenie tejto hypotézy zatiaľ neexistuje. Najčastejšie sa vyskytuje v zubných pastách a ústnych vodách, vlasových šampónoch a kondicionéroch, tekutých telových mydlách a dekoratívnej kozmetike.

Nebezpečenstvo kontamináce karcinogénnou látkou

Problematická je však jeho potenciálna kontaminácie dioxánom, ktorá je závislá na jeho výrobnom procese. Dioxán je karcinogén, ktorý zostáva v tele vo zvýšenej hladine dlho po styku s ním, pretože pečeň ho nevie účinne metabolizovať.