Syndróm zvýšenej priepustnosti čriev

Ochorenie gastrointestinálnej sústavy

Pri syndróme zvýšenej priepustnosti čriev dochádza k nárastu absorpcie látok z tenkého čreva, bohužiaľ nielen dôležitých živín, ale aj potenciálne škodlivých toxínov.

Dokonalá bariéra. Alebo nie?

V brušnej dutine každého človeka sa nachádza veľké množstvo črevnej výstelky, ktorá pokrýva plochu väčšiu ako 370 metrov štvorcových. Pri správnom fungovaní utvára pevnú bariéru, ktorá bráni prestupu nežiaducich látok z čreva do krvného obehu. Ak však výstelka čriev nie je zdravá a objavujú sa na nej praskliny a otvory, prestáva fungovať. Skrze diery môžu do obehu vstupovať častice nestrávených jedál či toxíny, a môžu poškodzovať iné tkanivá. Výsledkom môže byť zápal a zmena črevnej mikroflóry, ktorá môže viesť až k problémom s tráviacou sústavou, či ďalším chronickým ochorením.

Kde sa berie zvýšená priepustnosť čriev?

Črevo každého človeka je do istej miery permeabilné, nikdy nie je úplne nepriepustné. Niektorí ľudia majú k tomuto ochoreniu genetické dispozície, na vine môže ale byť aj životný štýl vedúci k zápalom čreva. Nízky príjem vlákniny, a naopak vysoký obsah sacharidov a saturovaných tukov nie sú pre zdravie čriev nič dobré, rovnako ako konzumácia alkoholu, ale aj stres.

Zvýšená priepustnosť čriev hrá úlohu aj v mnohých ochorení tráviacej sústavy, okrem iného v celiakii, Crohnovej chorobe a syndróme dráždivého čreva. Aj choroby ako salmonela, HIV / AIDS, celiakia, cystická fibróza, diabetes I. typu a chemoterapia môžu stáť za zvýšením priepustnosti čreva a s tým spojenými komplikáciami.

Vplyv na zdravie organizmu

Je však otázkou, nakoľko má zvýšená priepustnosť čriev vplyv na ďalšie ochorenia organizmu. Niektoré štúdie a vedecké práce načrtávajú prepojenie medzi ňou a ďalšími autoimunitnými poruchami, ako je diabetes I. typu, lupus či roztrúsená skleróza, alebo zdravotnými komplikáciami typu akné, astma či artróza. Liečitelia a lekári zaoberajúci sa tradičnou medicínou pripisujú tomuto ochoreniu podiel na rozvoji potravinových alergií, na migrénach, pri chronickom únavovom syndróme, reume, kožných ochoreniach a dokonca i autizme.

Ako ozdraviť črevá?

Obmedziť konzumáciu alkoholu a vysoko priemyselne spracovaných potravín, liekov s obsahom aspirínu, vhodné je tiež vyskúšať vynechať časté alergény, predovšetkým mliečne výrobky či potraviny s lepkom.