Použite akčný kód ANNA20 a získajte všetky nezľavnené položky o 20% výhodnejšie. Privítajte s nami jar a nakupujte naozaj výhodne.

Parabény v kozmetike môžu mať vplyv na mužskú plodnosť

Parabény v kozmetike môžu mať vplyv na mužskú plodnosť

Mnoho firiem sa v súčasnosti zameriava ns kozmetiku bez parabénov. Sú ale skutočne parabény taký strašiak, ktorého je potrebné sa báť, alebo je to všetko len veľká mediálna bublina? A ako je to s ich vplyvom na rakovinu prsníka a kvalitu mužských spermií?

Parabény sa využívajú ako konzervačné látky v kozmetických výrobkoch, ktoré chránia pred plesňami, baktériami a ďalšími mikroorganizmami, ktorým sa v teplom, vlhkom prostredí krémov, make-upov a ďalších prípravkov darí.

Parabény sa objavujú pod názvami metylparaben, etylparaben, propylparaben, butylparaben a isobutylparaben. Nájdete ich v širokom rozpätí produktov kozmetickej starostlivosti od šampónov a riaseniek až po podkladovú bázu pod make-up či telové mlieka a obľúbené sú už viac ako 70 rokov. V posledných rokoch ale vzrastá debata o ich zdravotnej bezpečnosti. Objavujú sa najmä hypotézy, či má topická aplikácia parabénov a ich následná absorpcia organizmom vplyv na endokrinný systém, poťažmo rakovinu prsníka, znižujúci sa počet spermií a rakovinu semenníkov.

Parabény a rakovina?

Vedci na základe svojich skúmaní zatiaľ priamo nezverejnili priamu súvislosť medzi parabénmi a rozvojom rakoviny. Jednou z hlavných obhajkyň hypotézy o prepojení parabénov a onkologických ochorení je Philippa Darbre z univerzity v britskom Readingu, ktorej hlavným predmetom záujmu je vplyv estrogénu na rakovinu prsníka.

V roku 2004 zverejnil jej tím štúdiu, podľa ktorej sa parabény nachádzali v 90% vzoriek odobratých z nádoru prsného tkaniva. Jej štúdia síce nepreukázala jasne kauzálny vzťah medzi vystavením parabénom a rozvojom rakoviny, otočila avšak voči parabénom vlnu záujmu. Podobné zistenia, teda nález parabénov v rakovinou postihnutom prsnom tkanive, priniesol aj ďalší jej výskum z roku 2013.

V rakovine prsníka hrá úlohu estrogén

Keďže je už po viac ako tridsať rokov známy podiel estrogénu na rozvoji rakoviny prsníka, je podľa Darbreové logickým záverom, že podobné účinky na ľudský organizmus môže mať aj jeho dlhodobé vystavovanie látke, ktorá v organizme správanie hormónu estrogénu napodobňuje, teda parabénom.

Jej práca a skúmanie sa však zameriava výhradne na produkty aplikované v blízkosti poprsia, teda dezodoranty či telové krémy. Vedkyňa ďalej tvrdí, že viac ako 55% všetkých nádorov pŕs sa objavuje vo vrchných častiach pŕs, ktoré sú najbližšie podpazušie, kam sa produkty s parabénmi aplikujú.

Majú parabény vplyv na kvalitu spermií?

Riziko rakoviny prsníka však nie je jediné tému, ktoré sa s parabénmi spája. Vzhľadom k narastajúcim problémom s otehotnením v posledných rokoch vzniká otázka, či nemôže byť tento negatívny trend spôsobený práve vystavovaním populácie rôznym chemikáliám, vrátane parabénov. Jednou z najpálčivejších tém je zníženie počtu spermií a ich horšia pohyblivosť u mužov, ktorá býva spájaná s vystavovaním organizmu xenobiotikám, teda telu cudzím látkam, ktoré do neho vstupujú a následne sú z neho vylúčené. Patria medzi ne liečivá, syntetické látky pridávané do potravín či kozmetické látky a konzervanty, akými sú aj parabény.

Upozornila na to táto štúdia, ktorá načrtáva hypotézu, že parabény možno skutočne nie sú tak bezpečné, ako sa počítalo, najmä vo vzťahu k stále sa znižujúcemu reprodukčnému potenciálu populácie kvôli ich vplyvu na fungovanie mitochondrií v semenníkoch.

Podľa ďalšej štúdie z roku 2002 z Japonska dochádza po vystavení propyl parabénu k významnému poklesu dennej produkcie spermií v semenníkoch a zároveň k poklesu ich výkonnosti. Tiež koncentrácia testosterónu v sére sa znižovala v závislosti na dávke propyl parabénu a najvýznamnejší bol pokles v skupine, ktorá dostala najvyššiu dávku. O akú dávku išlo? Takú, aká je horná hraničná hodnota denného príjmu parabénov uzákonená v Európskom spoločenstve a Japonsku.

Teóriu o xenobiotikách potvrdzuje aj dánska štúdia z roku 2011, ktorá priniesla zistenie, že v krvi a moči mladých mužov sú prítomné parabény po niekoľkých hodinách od aplikácie pleťovej vody s ich obsahom. Autori štúdie sa domnievajú, že keď môžu byť tieto chemikálie organizmom absorbované, metabolizované a vylúčené, môžu mať aj potenciálne škodlivý vplyv na ľudské zdravie.

Odklon od parabénov

Prečo sa teda parabény tak často užívajú? Sú lacné a zaistia konzerváciu produktu a jeho účinnosť. Vzhľadom k tomu, že doteraz neexistuje štúdia, ktorá potvrdzovala či vyvracala neškodnosť parabénov pri dlhodobom užívaní, volia niektoré firmy ich alternatívy. Presne tak ako britská značka Medik8, ktorej celé portfólio produktov predávame v našom internetovom obchode. Medik8 do svojich produktov odmieta pridávať okrem parabénov aj ďalšie konzervačné a parfumové látky.

Staršie články:
Doplnky stravy pre mužov by mali obsahovať zinok
Zamerané na mužov5.3.2018

Doplnky stravy pre mužov by mali obsahovať zinok

Pre pánske záležitosti je totiž obzvlášť dôležitý! Ovplyvniť môže problémy s erekciou, nekvalitný sexuálny život, športový výkon a dokonca aj vzhľad.

Rozhovor: Muž po tridsiatke - tipy a triky ako sa cítiť a vyzerať skvele!
Zamerané na mužov6.3.2015

Rozhovor: Muž po tridsiatke - tipy a triky ako sa cítiť a vyzerať skvele!

Filip Jankovič, svojský, trendy a všestraný umelec, hlavne tanečník a choreograf , ktorý onedlho oslávi svoje okrúhle 30. jubileum! Aj keď tento úspešný showman na tridsiatku vôbec nevyzerá a ani mu to nikto neverí, sám sa tohto veku vôbec nebojí. Práve naopak, cíti sa aj vyzerá skvele! Nemusíme mu to už , ale závidieť, pretože nám prezradil svoje osobné triky ako na to.

Starostlivosť o pleť a telo pre mužov
Zamerané na mužov4.2.2014

Starostlivosť o pleť a telo pre mužov

Už dávno neplatí tvrdenie, že správny chlap musí smrdieť. Dnešný muž by sa o svoju hygienu, starostlivosť o pleť a telo mal starať bez ostychu. Drogérie ponúkajú pestrý sortiment kozmetických prípravkov pre mužov, a preto dúfajme, že už väčšina mužov má pri najmenšom svoj ​​pánsky sprchový gél, antiperspirant a pleťový krém. Avšak umývaním, prevenciou potenia a základnou starostlivosťou o pleť to nekončí.

Prečo mužom padajú vlasy?
Zamerané na mužov14.12.2011

Prečo mužom padajú vlasy?

Vypadávanie vlasov alebo ich úplná strata sú označované lekárskym termínom alopecia. Tú môže spôsobiť hneď niekoľko faktorov. Pre mužov sú najčastejšie dedičnosť, hormonálna činnosť a starnutie. Ubúdanie vlasov sa prejavuje väčšinou nenápadne a časom sa zhoršuje. U mužov sa najčastejšie vyskytujú kúty, lysiny, rednutie a tiež slabnutie vlasov. Čo robiť, keď taký problém nastane?