Symptómy ružovky nie sú len červené tváre. My našťastie vieme, ako sa ich zbaviť!

Symptómy ružovky nie sú len červené tváre. My našťastie vieme, ako sa ich zbaviť!
Rubrika: Omladenie pleti 20.05.2015
tlač

Ak ste si mysleli, že ružovka, či rosacea, znamená, že vám po pobyte v zime sčervenajú líca, ste vedľa ako tá povestná jedľa. Ružovka má mnoho prejavov, ktoré sú často oveľa nepríjemnejšie, než len začervenaná tvár.

A prečo by sme sa mali venovať tomuto kožnému problému? Pretože ním po celom svete trpí okolo 40 miliónov ľudí!
 

Ako teda vlastne taká rosacea vyzerá?

Symptómy sú rôzne, od ľahkého začervenania pleti môže ružovka vyzerať aj ako pupienky podobné akné. Na rosaceu neexistuje žiadny test, diagnostikuje ju iba skúsený lekár na základe vašej lekárskej histórie, diskusie o symptómoch a samozrejme na základe následných vyšetrení. Až potom môže určiť, o aký typ ružovky sa vo vašom prípade jedná.
 

Symptómy:

 • Návaly červenania - pleť má tendenciu podliehať návalom tepla a červenať sa, väčšinou sa jedná o jeden z prvých symptómov ružovky
 • Pretrvávajúce sčervenanie - tento symptóm sa najčastejšie asociuje s ružovkou. Často môže pôsobiť ako spálenie od slniečka alebo rumenec, ktorý nikdy nemizne
 • Viditeľne rozšírené cievky - ľudia ich často nazývajú popraskanými cievkami, ale v skutočnosti sú len rozšírené, a tým sú na tvári ľahšie viditeľné
 • Pupienky a hrbole - tieto symptómy môžu pripomínať akné, môže sa jednať buď o tvrdé alebo naplnené vriedky. Čo odlišuje rosaceu od akné je, že tí, ktorí trpia rosaceaou, netrpia spolu s pupienkami aj  na "čierne bodky". Ďalšie príznaky zahŕňajú napríklad pálenie a pichanie alebo dokonca opuchy tváre (edém).
 

Ako na prejavy ružovky vyzrieť? Alebo 10 tipov, ako udržať rosaceu na uzde!

Pre tých, ktorí ružovkou trpia, môže byť starostlivosť o pleť a najmä snahy ju nejako skrášliť dekoratívnou kozmetikou poriadna drina. Je totiž pomerne veľká výzva zisťovať, čo začervenanie a zápal spôsobuje. Pretože čo je pôvodcom u jedného človeka, nemusí byť zákonite u iného. Avšak my sme pre vás objavili pár univerzálnych nápadov, ako pleť rýchlo a ľahko upokojiť.
 
Hneď na úvod - sledujte svoje jedlo a pitie. Práve tie sú totiž bežným spúšťačom "vzplanutia" ružovky. Najmä pikantné jedlá, horúce drinky a všetko, čo obsahuje kofeín alebo červené víno. Pomôže, keď si budete zapisovať, všetko čo ste zjedli a vypili a kedy sa známky ružovky objavili. Potom už môžete pomerne ľahko zistiť, aké jedlo je vaším spúšťačom.
Rosacea 2

A čo ďalej?

 1. Nevystavujte sa nadmernému teplu. Extrémne teploty môžu prejavy ružovky ešte zhoršovať.
 2. Chráňte tvár pred vetrom a chladom. Keď si v nepriaznivom počasí zakryjete tvár šálou či šatkou, urobíte dobre - ochránite tak svoju pleť pred škodlivými vplyvmi. Len je potrebné sa uistiť, že materiál, ktorý prichádza do styku s vašou pleťou, nie je z vlny či látky, ktorá je hrubá na dotyk. Potom by mohlo ľahko dôjsť k podráždeniu pleti.
 3. Predtým, než vyrazíte von, aplikujte na tvár krém s ochranným faktorom. Pretože aj slnko môže ružovku zhoršiť. Hľadajte prípravky obsahujúce oxid zinočnatý alebo oxid titaničitý, ktoré najmenej dráždia pleť.
 4. Stavte na širokospektrálnu ochranu a výšku SPF faktoru minimálne 30.
 5. Aj prípravky s ochranným faktorom obsahujúce silikón môžu pleti pomôcť minimalizovať začervenanie pleti. V zložení môže byť silikón skovaný pod termínami dimethicone alebo cyclomethicone.
 6. O svoju pleť starajte poriadne, ale tiež jemne - žiadne drhnutie, peelingy alebo masáže!
 7. Keď používate lak na vlasy, naozaj si dajte pozor, nech ho striekate len na vlasy nech sa nedostane na tvár.
 8. Vaša denná starostlivosť o pleť by mala byť kvalitná a čo najjednoduchšia - čím viac produktov, tým skôr dôjde k jej podráždeniu.
Koniec článku