Tyrozináza

Enzým zapríčiňujúce vznik nadmernej pigmentácie

Farbu pleti ovplyvňuje melanín. V bazálnej vrstve kože (stratum basale) vznikajú bunky kože, ktoré sa ďalej delia a utvára vrchnej vrstvy kože. V tejto bazálnej vrstve sa vyskytujú kožné bunky zvané melanocyty zodpovedné za transport melanozómov obsahujúcich pigment melanín, ktorý prepožičiava farbu našej pleti, vlasom a očiam.

Všetci ľudia majú melanocytov zhruba rovnaký počet, líšia sa však množstvo melanínu, ktoré melanocyty produkujú. Práve to určuje, akú farbu pleti máme. U osôb so svetlou pleti produkujú melanocyty menej pigmentu než u osôb s tmavšou pleťou.

Ako do tohto procesu vstupuje tyrozináza?

Tento enzým sa vyskytuje v bazálnej vrstve spoločne s melanocyty. Výsledkom jeho aktivity je oxidácia aminokyseliny tyrozínu a vznik farbiva melanínu. Proces je to úplne prirodzený a pleti vlastné, zároveň je však obranným mechanizmom pred poškodením ultrafialovým žiarením.

Akonáhle pleť osvieti slnečné lúče, melanocyty začnú produkovať väčšie množstvo melanínu, aby pleť pred škodlivým vplyvom žiarenia ochránili. Bez adekvátnej ochrany dochádza postupom času k poškodeniu buniek, najmä v prípade spálenia od slniečka. Akonáhle sú bunky poškodené, enzým tyrozináza začne vysielať impulzy k oxidácii tyrozínu. Výsledkom je zvýšená produkcia pigmentu, ktorý sa hromadí v koži a vzniká hyperpigmentácie v podobe tmavších, typicky hnedých škvŕn na pleti. Nadmerná pigmentácia má mnoho foriem, od pieh, pozápalové pigmentácie až po hormonálnej melazma či starecké škvrny.

Chráňte pred slniečkom a používajte inhibítory

Zamedziť nadprodukcii melanínu možno dôslednou ochranou pred ultrafialovými lúčmi, ale aj topickú aplikácií produktov s inhibítormi tyrozinázy. Tieto látky bránia enzýmu tyrozináza v tom, aby "vydal pokyn" k zvýšenej produkcii pigmentu.

Vhodné sú nielen pre pleť už postihnutú nadmernou pigmentáciou, ale tiež čoby prevencia jej vzniku. Nadmerná pigmentácia sa totiž s rastúcim vekom pravdepodobne objaví takmer u každého. Aplikáciou produktov s inhibítormi tyrozinázy však vznik pigmentových škvŕn môžete výrazne oddialiť alebo mu dokonca zabrániť.

V kozmetických produktoch často vyskytuje ako inhibítor tyrozinázy kontroverzné hydrochinón, medzi prirodzené inhibítory patrí napríklad koreň sladkého drievka, kyselina askorbová, kyselina kojová, kurkumín či arbutín.