UVA a UVB lúče. Čo škodí pleti viac?

UVA a UVB lúče. Čo škodí pleti viac?

Väčšina opaľovacích krémov udáva len hodnotu SPF. Vedeli ste ale, že toto označenie podáva informáciu výhradne o schopnosti produktu chrániť pleť pred UVB žiarením? A viete tiež, ako veľmi dokážu pleť poškodiť UVA lúče?

SPF, Sun Protection Factor čiže ochranný slnečný faktor značí schopnosť daného prípravku brániť poškodenie pleti pred UVB lúčmi. Toto poškodenie sa meria ako pomer erytémovej odpovede, teda začervenanie nechránenej pleti ku začervenaniu pleti chránenej. Zjednodušene povedané, SPF udáva dobu, o akú vydrží pleť natretá daným produktom dlhšie chránená, teda nespálená od slniečka, v porovnaní s tým, ako rýchlo by sa spálila bez opaľovacieho krému.

Nadmerná pigmentácia kvôli UVB

Čo s pleťou UVB lúče "vykonávajú"? Poškodzujú epidermálnu vrstvu kože a hrajú významnú úlohu aj v rozvoji rakoviny kože. Reaktívne druhy kyslíka, typy voľných radikálov, vznikajúce v dôsledku pôsobenia UVB lúčov na kožu, sú navyše príčinou poškodenia endogénnych chromofory, látok absorbujúcich elektromagnetické žiarenie. Najznámejším z nich je melanín.

Keď dôjde k jeho oxidácii, okamžite sa stmaví. Výsledkom je opálenie pleti, ale aj pehy Ak je UVB lúčov veľa, spôsobia apoptózu kožných buniek keratinocytov, teda ich odumretie. A čím to končí? Dyskeratotickými a od slniečka spálenými bunkami, ktoré sú navonok vidieť v podobe nadmernej pigmentácie a stareckých škvŕn.

UVB žiarenie môže tiež spôsobovať rakovinu kože. Lúče excitujú molekuly DNA v bunkách kože, ktoré začínajú utvárať kovalentné väzby medzi priľahlými thyminovými bázami, čím vznikajú thymidinové diméry. Diméry narušujú dvojreťazec DNA, a tým spôsobujú mutácie vedúce až k rakovinovému rastu.

UVB lúče sa podieľa na:

  • Spálení od slnka
  • Nadmernej pigmentácii
  • Zápale
  • Priamom poškodení DNA
  • Poškodzovaní očí
  • Rakovine kože

Ako je to s tým, ako veľmi SPF bráni proti UVB žiareniu? Žiadne SPF nedokáže zabrániť 100% pôsobeniu žiarenia, ale napríklad SPF 30 ho dokáže blokovať na 97%. Prečítajte si o tom v tom článku:

Ochranný faktor SPF v opaľovacích krémoch Vás ochrání len pred UVB žiarením! Ochranný faktor SPF v opaľovacích krémoch Vás ochrání len pred UVB žiarením! O škodlivosti UVA a UVB žiarenia sa hovorí skoro všade. Vedeli ste ale, že onen vzývaný "SPF" faktor, ktorý vidíme na každej fľaštičke opaľovacieho krému, sa týka len UVB žiarenia? A viete vôbec, čo "SPF" vlastne znamená?

Čo je horšie, UVA alebo UVB?

UVB žiarenie sa dostáva do epidermis, na druhú stranu UVA prestupuje až do dermis, kde dokáže napáchať ešte väčšie škody. UVA lúče sú hlavnou príčinou predčasného starnutia pleti. V dermis sa totiž, na rozdiel od epidermis, nachádza kolagén. Ten je hlavným stavebným prvkom kože. Dermálne fibroblasty utvárajú prekurzor kolagénu zvaný prokolagén, ktorého molekuly sa na kolagén ďalej premieňajú. Ešte pred vysvetlením vplyvu UVA lúčov je ale treba spomenúť, že vznik kolagénu regulujú dve látky:

  • Transformačný rastový faktor beta: cytokín podporujúci produkciu kolagénu
  • Aktivačný proteín: transkripčný faktor, ktorý produkciu kolagénu inhibuje, a naopak urýchľuje rozklad kolagénu enzýmom matrix metaloproteinázy

Keď je koža vystavená UVA žiareniu, vznikajú reaktívne druhy kyslíka. UVA lúče utvárajú v koži singletové druhy kyslíka skrze proces fotosenzitizačných reakcií s intracelulárnymi chromoformi.

Kolagén má kvôli UVA konečnú

Tieto reaktívne druhy kyslíka môžu mať za následok oxidatívne poškodenie bunkových stien, lipidových membrán, mitochondrií a DNA. Voľné radikály pritom zohrávajú významnú úlohu v signálnych dráhach molekúl. Navyšujú expresiu aktivačného proteínu, ktorý zase navyšuje expresiu matrix metaloproteinázy zodpovednej za rozklad kolagénu. UVA žiarenie okrem toho znižuje expresiu transformačného rastového faktora beta podporujúceho vznik kolagénu.

Tiež pred UVA lúčmi je preto nutné pleť chrániť. Lenže ako zistíte, že produkt pred UVA žiarením ochranu vôbec poskytuje? Zaistí vám ju označenie "širokospektrálny". V jej prípade musí byť pomer ochrany pred UVA a UVB v produkte minimálne 1 ku 3.

Chemická či fyzikálna ochrana?

Existujú dva druhy, akým opaľovacie krémy pleť chránia pred pôsobením UV lúčov. Fyzikálna a chemická. Prečítajte si o nich:

Minerálna alebo chemická ochrana pred UV žiarením? Prečítajte PRE a PROTI Minerálna alebo chemická ochrana pred UV žiarením? Prečítajte PRE a PROTI Chrániť sa pred slnečným žiarením je povinnosť, bez ohľadu na počasie. Zďaleka totiž nejde "len" o estetické záležitosti ako sú vrásky, jemné linky a nadmerná pigmentácia. Nedostatočná ochrana pred ultrafialovým žiarením môže vyústiť aj v rakovinu kože a dokonca jej najagresívnejší formu, melanóm.

Fyzikálnu ochranu svojej pleti poskytnete používaním denného krému Physical Sunscreen. Ten obsahuje fyzikálne filtre, ktoré absorbujú ultrafialové žiarenie a premieňajú ho na žiarenie infračervené, ktoré sa rozptýli v podobe tepla.

Oxidy ako oxid zinočnatý a oxid titaničitý dokážu absorbovať ultrafialové žiarenie kratších vlnových dĺžok a rozptýliť viditeľné žiarenie dlhších vlnových dĺžok.

  • Oxid titaničitý je chemický stabilný a pod vplyvom ultrafialového žiarenia sa nezafarbuje. Absorbuje predovšetkým UVB žiarenie.
  • Oxid zinočnatý pleť nedráždi a absorbuje celé spektrum UVB lúčov a väčšinu lúčov UVA.

S článkom súvisia tieto produkty:

Dermaheal opaľovací krém SPF50
Chystáte sa vystaviť vašu pokožku intenzívnemu slniečku? Máme pre vás vysoko účinný ochranný krém s faktorom
V tehotenstve a pri dojčení
38 €
Na sklade - ihneď posielame
Staršie články:
Užívajte si celoročné leto so stredomorskou diétou. A ako bonus schudnete!
Zdravý život27.8.2018

Užívajte si celoročné leto so stredomorskou diétou. A ako bonus schudnete!

Stredomorská diéta nie je vlastne tak úplne reštriktívna diéta, ale skôr spôsob zdravého stravovania, ktoré vám pripomenie dlhé večery strávené na dovolenke v Španielsku, Grécku či v Taliansku. Okrem toho, že vám bude chutiť, bude mať aj pozitívny vplyv na vaše zdravie.

Prekyslenie organizmu: Je zdravší šalát alebo steak?
Zdravý život2.8.2018

Prekyslenie organizmu: Je zdravší šalát alebo steak?

Podľa teórie o prekyslenie organizmu rozhodne šalát. Hovoríte si, čo je ale zle na kúsku kvalitného hovädzieho?

Nedostatok vitamínu B12 môže ohrozovať aj vás
Zdravý život31.7.2018

Nedostatok vitamínu B12 môže ohrozovať aj vás

Vitamín B12 je jedným z vitamínov zo skupiny B. Udržuje zdravú a fungujúci nervovú sústavu a jednotlivé krvné bunky, zúčastňuje sa pritom tiež tvorby DNA, genetického základu všetkých buniek. Dostatok vitamínu B12 je prevenciou rozvoja anémie, ktorá býva príčinou únavy a telesnej slabosti.

V starostlivosti o jazvy vyskúšajte silikón
Zdravý život18.7.2018

V starostlivosti o jazvy vyskúšajte silikón

Vedeli ste, že silikón sa pre liečbu a redukciu jaziev využíva už dlhšie ako 30 rokov? Zďaleka ho ale nemusia využívať len plastickí chirurgovia a lekári, jeho pozitívneho účinku na jazvy rôzneho veku si môžete užiť aj v pohodlí vášho domova. Silikón zjemňuje, povrchovo vyrovnáva a zosvetľuje jazvy.

Depresia nie je len zlá nálada, ale je to skutočná lekárska diagnóza
Zdravý život7.7.2018

Depresia nie je len zlá nálada, ale je to skutočná lekárska diagnóza

Padá na vás s príchodom jesene a nástupom zimy clivota? Nie ste sami! Jesenná depresia je dokonca označenie reálnej diagnózy, o ktorej lekári hovoria ako o sezónnej afektívnej poruche, tzv. SAD (z anglického označenia Seasonal Affective Disorder).