Navýšte účinky filozofie CSA. Ako? S pomocou peptidov

Navýšte účinky filozofie CSA. Ako? S pomocou peptidov
Rubrika: Omladenie pleti 25.07.2019
tlač

Filozofia CSA pozostáva z aplikácie vitamínu C a ochrany pred UV lúčmi ráno a aplikácie vitamínu A večer. To všetko má za následok obnovu kolagénu a elastínu v koži, a tým pádom jej omladenie. Pokiaľ do starostlivosti pridáte peptidy, účinok filozofia CSA tak maximalizujete.

Peptid je organická látka, ktorá je zložená z dvoch a viacerých aminokyselín, ktoré sú spolu prepojené peptidovou väzbou. Ide v podstate o kusy bielkovín s o niečo kratším reťazcom aminokyselín. Prirodzene sa vyskytuje dvadsať druhov aminokyselín, ktoré sa na seba môžu v akomkoľvek poradí viazať, čím utvárajú neskutočne obrovské množstvo (v poriadku miliónov) rôznych typov peptidových kombinácií.

Bielkoviny sa prirodzene vyskytujú v koži, kde utvárajú kolagén, elastín a keratín. Tieto bielkoviny sú zodpovedné za typické vlastnosti kože, jej silu, pružnosť a odolnosť. Pri topickej aplikácii majú peptidy rad účinkov, vrátane navýšenia obsahu týchto bielkovín v koži, čím podporujú jej mladistvý vzhľad. Aktivovať dokážu peptidy tiež určité druhy kožných receptorov. Tým, že existuje široké spektrum peptidov, rovnako široká je aj škála ich vplyvu na kožu.

Podporte efekt filozofie CSA

Filozofia CSA, to je anti-ageingová stratégie britskej značky Medik8, ktorá pozostáva z aplikácie produktov s vitamínom A a vitamínom C, spoločne s ochranou pred slnečným žiarením.

Viac sa o nej dočítate v našom článku, ktorý sme CSA venovali:

Vďaka filozofii CSA budete vyzerať o desať rokov mladšie. O čo ide? Vďaka filozofii CSA budete vyzerať o desať rokov mladšie. O čo ide? Filozofia CSA je najnovším počinom britskej firmy Medik8. Kombinuje v sebe ochranu pred slnečným žiarením s vitamínmi A a C.

Kolagén a elastín v extracelulárnom matrixe utvárajú štruktúru kože. So zvyšujúcim sa vekom sa znižuje produkcia ako kolagénu, tak elastínu. Na druhej strane sa navyšuje produkcia enzýmu metaloproteinázy, ktorý existujúci kolagén a elastín rozkladá. Výsledkom je, že medzibunkový priestor koža stráca svoju oporu, a tým pádom sa navonok začína prejavovať strata pružnosti, pre ktorú sú toľko charakteristickým rysom vrásky a jemné ryhy.

Podobná štruktúra ako kolagén

Kolagén a elastín sú tvorené špecifickou kombináciou aminokyselín vo svojich reťazcoch. Tým, že do kože dodáme peptid, ktorý má podobnú štruktúru ako kolagén a pripomína jeho fragment, ktorý by za normálnych okolností vznikol jeho rozpadom, koža dôjde k presvedčeniu, že skutočne došlo k rozpadu kolagénu, a začne ho syntetizovať väčšie množstvo. Obsah kolagénu v koži tak prirodzene narastie, čo sa navonok prejaví jej spevnením, v prípade elastínu nárastom jej pružnosti.

Jednu z najúčinnejších kombinácií peptidov nájdete v sére Liquid Peptides. O aké peptidy sa konkrétne jedná?

Matrixyl 3000 (Palmitoyl tripeptid-1, Palmitoyl Tetrapeptide-7)

Matrixyl 3000 je kombináciou dvoch tzv. matrikinov, signalizačných peptidov, ktoré spoločne pôsobia tak, že obnovujú medzibunkový matrix kože. Obsahuje Palmitoyl tripeptid-1 a Palmitoyl Tetrapeptide-7.

Palmitoyl tripeptid-1 (Pal-GHK) je peptid tvorený reťazcom troch aminokyselín, a to glycínu, histidínu a lyzínu napojených na kyselinu palmitovú, mastnú kyselinu, ktorá je do peptidu pridaná pre zlepšenie jeho rozpustnosti a prestupu do kože. Kolagén I. typu má peptidový reťazec tvorený taktiež aminokyselinami glycínom, histidínom a lyzínom. Tým, že koži dodáme fragment glycínu, histidínu a lyzínu, vyvolá to reakciu, ako by došlo k rozpadu kolagénu. Výsledkom je navýšenie jeho produkcie, a tým pádom dochádza k spevneniu pleti, jej vypnutiu a redukciu vrások.

Palmitoyl Tetrapeptide-7 (Pal-GQPR) je peptid tvorený štyrmi aminokyselinami, teda glycínom, glutamín, prolínom a arginínom, ktoré sú opäť naviazané pre lepšiu penetráciu pleťou na kyselinu palmitovú. Tento peptid pôsobí iným mechanizmom, keď znižuje produkciu prezápalového interleukínu-6 (IL-6) v keratinocytoch a fibroblastoch. Interleukín môže mať za následok degradáciu medzibunkovej hmoty v koži. Palmitoyl Tetrapeptide-7 tak spomaľuje starnutie pleti a vznik vrások.

Matrixyl Synthe'6 (Palmitoyl tripeptid-38)

Matrixyl Synthe'6 je okysličený lipopetid na báze palmitoyl-lysyl-dioxymethionyl-lyzínu. Získava sa z tripeptidu, ktorý sa prirodzene vyskytuje v kolagéne IV. typu a laminínu. Tento peptid má schopnosť stimulovať šesť hlavných zložiek kožného tkaniva, a to kolagén I. typu, hlavnú zložku dermálnej medzibunkovej hmoty, kolagén III. typu vznikajúci v prvých fázach hojivých procesov v koži, kolagén IV. typu stimulujúci hojenie poranení, fibronektín, glykoproteín napomáhajúci oprave tkanív, kyselinu hyalurónovú podporujúcu elasticitu, hydratáciu a hojenie tkanív a laminínu-5, zložku základných membrán medzi epidermis a dermis, ktorá napomáha migrácii keratinocytov.

Syn-Eye (Palmitoyl tripeptidy-5)

Syn-Eye je ďalší peptid stimulujúci produkciu kolagénu vo fibroblastoch, čím napomáha zachovať optimálny stav extracelulárneho matrixu kože a podporuje vyhladenie jemných rýh a vrások a celkovo zlepšuje textúru pleti.

TegoPep 4-17 (Tetrapeptide-21)

Na základe opakujúcich sa aminokyselinových reťazcov v rôznych typoch extracelulárneho matrixu (kolagén I. typu, II. Typu, III. Typu, IV. Typu, V. typu a elastín a proelastin) sa určili sekvencie majúce omladzujúci účinok. Najaktívnejší z nich bol práve tento tetrapeptid, ktorý stimuluje produkciu kyseliny hyalurónovej a fibronektínu. Vďaka tomu dochádza k zjemneniu pleti a úbytku jemných liniek aj hlbokých vrások.

Koniec článku