Najväčšie chyby v starostlivosti o pleť. Nerobíte ich tiež?

Najväčšie chyby v starostlivosti o pleť. Nerobíte ich tiež?
Rubrika: Problémy s pleťou 19.07.2019
tlač

Každý je presvedčený o tom, že pre svoju pleť robí to najlepšie, čo môže. Nie vždy to ale tak skutočne je. Aké chyby robíme najčastejšie v dvadsiatich, tridsiatich i štyridsiatich rokoch?

Najväčšie chyby, ktorých sa dopúšťate v dvadsiatke...

1. Nepoužívate opaľovací krém

O tom, ako je nutné nosiť každý deň opaľovací krém, boli popísané stohy papiera a množstvo webových stránok. Opaľovací krém pôsobí ako prevencia vrások, hyperpigmentácie, ale aj rakoviny pleti. Pre maximálnu ochranu je nutné nielen aplikovať krém každý deň, ale aj jeho aplikáciu počas dňa, najmä, ak svieti slniečko, pravidelne opakovať. Ak nosíte make-up, voľte ten s SPF ochranou, alebo môžete na pleť naniesť CC krém. A zabúdať by ste rozhodne nemali ani na aplikáciu produktu na chrbty rúk a dekolt. Práve tam sa totiž začínajú starecké škvrny tvoriť ako prvé.

2. Nepoužívate produkty proti vráskam

Ak si myslíte, že výrobky s nálepkou anti-ageing, teda omladzujúci, sú len pre vyššiu vekovú kategóriu, mýlite sa! Je to totiž podobné ako s nadmernou pigmentáciou a ochranou pred slniečkom. Ak sa v mladosti dostatočne nechránime, pečeňové škvrny vám budú naskakovať ako na bežiacom páse. Aktívnym používaním produktov podporujúcich omladenie pleti v podstate zamedzíte, respektíve spomalíte jej starnutiu. Keď máte dvadsaťpäť, určite nemusíte mať strach z overenej kombinácie vitamín C ráno a vitamín A večer. Začnite produktami s najnižšími koncentráciami, ktoré vybudia vlastnú produkciu dôležitých kožných bielkovín kolagénu a elastínu už teraz a sami sebe za pár rokov poďakujete.

3. Nečistíte si mobil

Mobilný telefón je dokonalý magnet na baktérie! Nielen, že na neho siahame mnohokrát špinavými rukami, ale tiež si ho prikladáme aj k tvári. Na displej sa teda dostáva nielen špina z rúk, ale aj kožný maz, zvyšky make-upu a ďalšie nečistoty. To všetko môže byť príčinou akné a ďalších nedokonalostí pleti. Displej by ste preto mali čistiť, a to treba dezinfekčnými obrúsky s obsahom alkoholu.

4. Liečite akné rovnako, ako keď vám bolo -násť

Pupienky akné v dospelosti vznikajú z trochu iných dôvodov ako v puberte. Na vine sú síce tiež hormóny, ale iné druhy. Okrem toho sa mení kvalita pleti, ktorá má tendencie byť suchšia. Preto by ste sa mali spoľahnúť na iné typy produktov, ktoré by mali byť jemnejšie a menej koncentrované. Rozhodne nevyberajte produkty s alkoholom a benzoyl peroxidom, a radšej voľte kyselinu mandľovú alebo niacinamid. A keďže ste už dospelí, a mali by ste tým pádom mať nejakú mieru sebaovládania, fakt už sa nepúšťajte do vytláčania pupienkov, radšej voľte cielené produkty pre urýchlenie ich hojenie. Keď totiž proti pupienkom aktívne zakročíte, je pravdepodobné, že vám po tomto zásahu na pleti zostane nepekná spomienka, v lepšom prípade v podobe pozápalové hyperpigmentácie, v horšom prípade potom rovno v podobe jazvy. A s nimi je už potom ťažšie bojovať.

Najväčšie chyby v starostlivosti o pleť tridsiatnikov a tridsiatničiek

1. Kašlete na starostlivosť o pleť

S rastúcim vekom by ste mali začať dbať na to, aby starostlivosť o pleť bola konzistentná, teda dodržiavať naozaj ranné i večerné rituály, aspoň v podobe čistenie pleti a hydratácie, cez deň prípadne ochrany pred slniečkom. Ak však chcete spomaliť starnutie pleti, je vhodné pridať i ďalšie kroky - vitamín C, vitamín A, antioxidanty alebo peptidy. Alebo viacero aktívnych látok dohromady.

Akonáhle nájdete produkty, ktoré vám vyhovujú, ich používania sa držte. Len v priebehu času môžete zvyšovať koncentráciu aktívnych látok, prípadne je medzi sebou striedať. To sa hodí aj preto, že sa na pleti môže objavovať viac nedostatkov zároveň - môžete napríklad používať produkt s vitamínom A ako anti-ageing, po jeho minutí sa použiť sérum proti nadmernej pigmentácii - tmavým škvrnkám na pleti vzniknutým z prílišného slnenia, a potom sa zase vrátiť k retinolu. Alebo si zvoliť ako starostlivosť peptidové sérum, a po jeho spotrebovaní sa vrhnúť na anti-ageingový a antipigmentační vitamín C. Možností je nekonečno. Len majte na pamäti, že niektoré produkty sa medzi sebou neznášajú. Kombinovanie preto radšej konzultujte vždy s odborníkom, aby ste svojej pleti neuškodili.

2. Príliš veľa exfoliácie

Exfoliácia je pre mladistvý vzhľad i zdravie pleti kľúčová. Lenže nič sa nesmie preháňať, a u exfoliácie to platí dvojnásobne! V tridsiatich začína pomaly pleť strácať svoju elasticitu, a hrubým alebo príliš častým odlupovaním kože môže dôjsť k poškodeniu krvných kapilár a zviditeľneniu jemných liniek a vrások. Samozrejme sa nebavíme o bežných čističoch pleti s obsahom jemných AHA či BHA kyselín, ale máme na mysli koncentrované enzymatické peelingy či hrubé mechanické scruby, ktorých aplikáciu by ste mali obmedziť a rozhodne ich nepoužívať každý deň.

Štyridsiatka na krku: V čom chybujete v starostlivosti o pleť?

1. Málo hydratácie

Nech už máte akýkoľvek typ pleti, po štyridsiatke sa hydratácia vždy hodí. V dôsledku hormonálnych zmien pleť rýchlejšie vysychá a znižuje sa jej schopnosť uzamykať v sebe vlahu, čo podporuje vznik a viditeľnosť jemných rýh a vrások. V prípade, že je vaša pleť suchšia či citlivá, siahnite napríklad po olejovom či krémovom čističi pleti, ak je pleť skôr normálna, voľte treba umývaciu micelárnu penu s obsahom olivového oleja, ktorý aj počas čistenia pleť jemne hydratuje. Ak nie ste priaznivci hutných, výživných krémov, siahnite po hydratačnom sére s kyselinou hyalurónovou, ktoré pleť nezaťažuje, ale iba krásne osvieži.

2. Vynechávate špecializovanú očnú starostlivosť

Možno ste presvedčení, že špeciálna očná starostlivosť nie je potreba a že si očné okolie vystačí s produktmi, ktoré používate na celú tvár, najmä ak majú kvalitné zloženie. To je síce čiastočne pravda, ale keďže sa koža v očnom okolí od pleti na tvári líši svojou tenkosťou a vyššou náchylnosťou k vysychaniu a vráskam, je vhodné, najmä s rastúcim vekom, kedy sa znižuje obsah kolagénu, elastínu a dermálnej kyseliny hyalurónovej, zvoliť kozmetické výrobky určené priamo pre očné okolie - základom sú očné denný krém s SPF a výživný nočný krém, prípadne denné a nočné sérum či ďalšie špecializované produkty, napríklad proti vráskam či tmavým kruhom pod očami a opuchom. Séra určená na očné okolie mávajú typicky nižšiu koncentráciu aktívnych látok, dostatočne účinnú pre viditeľný efekt, ale nižšiu, aby nedošlo k podráždeniu.

Koniec článku