PMS

Predmenštruačný syndróm

Predmenštruačný syndróm je prejavom fyzických, psychologických a emočných zmien u žien sprevádzajúci ovuláciu, zakončený býva obvykle menštruáciou. U žien často dochádza k výkyvom nálad, objaviť sa môže podráždenosť, precitlivenosť, plačlivosť alebo dokonca depresie, problémy so spánkom, úzkosti alebo výbuchy hnevu.

Prejavy predmenštruačného syndrómu

Čo sa týka fyzických prejavov, častá je zvýšená únava, plynatosť, akné, zmeny chuti do jedla, citlivosť poprsia, bolesti hlavy, svalov či kĺbov, opuchy, priberanie alebo zápcha či hnačka. Objaviť sa môžu aj zmeny v správaní, únava, nedochvíľnosť, strata koncentrácie a zabúdanie. Okrem predmenštruačného syndrómu (PMS) existuje predmenštruačná dysforická porucha (PMDD), pre ktorú sú typické výraznejšie fyzické i psychické prejavy.

Príčiny predmenštruačného syndrómu nie sú známe. Vzhľadom na to, že postihuje širokú škálu telesných systémov, je zložité príčinu diagnostikovať. Preto aj terapii PMS mnohokrát chýba pevný vedecký základ. Usudzuje sa však, že vplyv majú výkyvy hladín pohlavných hormónov a neurotransmiterov.

Ako proti PMS pôsobiť?

Účinná môže byť zmena stravovania, spánkového režimu, a dokonca cvičenie, podporou môže byť relaxácia telesná aj psychická. Môžete tiež vyskúšať navýšiť príjem vitamínov a minerálov, predovšetkým kyseliny listovej, vápnika, horčíka a vitamínov B6, D a E.

Čo naopak PMS zhoršuje? Fajčenie, stres, nedostatok spánku či nedostatočná fyzická aktivita, zvýšená konzumácia alkoholu a depresie.